Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy krakowski ZIELONY DÓŁ

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Okładka folderu wydanego przez Laboratorium Cogito
Okładka folderu wydanego przez Laboratorium Cogito Scan okładki
Niedaleko Kopca T. Kościuszki u podnóża Lasku Wolskiego na terenie Woli Justowskiej w Krakowie znajduje się spadek z poprzedniego okresu, wówczas ściśle tajny obiekt wojskowy o nazwie ZIELONY DÓŁ.

Na temat b. strategicznego obiektu Zielony Dół dalej jest wiele ciszy. W okresie PRL to było ściśle tajne miejsce z powodu, że należał do najważniejszych schronów przeciw atomowych dla najwyższej władzy b. PZPR, samorządowców województwa małopolskiego oraz Krakowa.

Obiekt najpierw pilnowało wojsko ze specjalnej jednostki potem inne formacje. Jak tylko ktoś obcy się zbliżał to zaraz był alarm i nieszczęśnik miał problemy. W tym obiekcie byłem trzykrotnie - raz w tamtym okresie i obecnie jak działa Laboratorium Cogito.

Po zmianach politycznych było dość głośno na ten temat. Natomiast sam obiekt powoli ulegał dewastacji. Kilka lat temu ogłoszono przetarg na część obiektów znajdujących na powierzchni. Ale z uwagi na koszty oraz dalej nie uregulowane prawa własności i inne, brak było chętnych.

Po wielu różnych perturbacjach Wojewoda Krakowski trzy lata temu udostępnił Stowarzyszeniu Laboratorium Cogito w Krakowie tj. Umowa została podpisana z jej córką Laboratorium Cogito Sp.zoo. www.zielonydol.krakow.pl

Wojewoda Małopolski Pan Jerzy Miller na konferencji prasowe 25 lipca br. przy garstce dziennikarzy i bez przedstawiciela dotychczasowego użytkownika tj. Laboratorium Cogito, poinformował o ogłoszeniu konkursu na zagospodarowanie właśnie tego Ośrodka Zielony Dwór.

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie jest właścicielem Laboratorium Cogito. A oto fragment celów Stowarzyszenia i powód powstania Laboratorium Cogito w Krakowie. cyt.

Powstanie Stowarzyszenia
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej powstało w 1999 r w Krakowie z inicjatywy profesjonalistów związanych z psychiatrią społeczną, zajmujących się leczeniem, psychoteriapią i rehabilitacją osób chorujących psychicznie.

Członkowie Stowarzyszenia
Stowarzyszenie zrzesza lekarzy, pielęgniarki, psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych i inne osoby, których celem jest promowanie i rozwój metod oddziaływania na chorych psychicznie w ich najbliższym środowisku.

Pomysł "U Pana Cogito"cyt.

Pomysł stworzenia firmy społecznej hotel w Krakowie powstał w ramach współpracy pomiędzy miastami bliźniaczymi Krakowem i Edynburgiem. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządu i krakowskich uczelni podczas wizyty w Edynburgu odwiedzili kilka przedsięwzięć działających wg idei firm społecznych. Takie firmy od wielu już lat działają w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech czy Holandii. W Edynburgu od ponad 10 lat swoją działalność prowadzi pensjonat Six Mary's Place, w którym pracują osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego lub innymi trudnościami na rynku pracy.

Wobec ogromnej potrzeby tworzenia chronionych miejsc pracy dla osób chorych psychicznie, przy jednoczesnym zachowaniu orientacji rynkowej powstał projekt stworzenia w Krakowie firmy społecznej pt. hotel. http://www.stowarzyszenie-rozwoju.eu

Można się zastanowi jaki cel jest faktyczny aby pozbawić wymienione stowarzyszenie tej placówki ? zamiast ją wspierać.

W rekultywacji obiektu włożono nie tylko pieniądze ale pracę osób chorych i niepełnosprawnych. Należy zaznaczyć, że Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej jest jednym z sygnatariuszy Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomi Społecznej. http://www.wortales.rops.krakow.pl/mpres/sygnatariusze-paktu.html

Kolejne nie zrozumiałe jest to działanie, skoro można by się zastanowić dlaczego przed przekazaniem Cogito niszczejącego tego obiektu nie przekazano np.:
- Portowi Lotniczemu w Balicach k/Krakowa, którego współudziałowcem jest województwo małopolskie ?
- placówka już wówczas nadawał się na ośrodek recepcyjno - hotelowo - wypoczynkowy dla personelu łatającego,
- harcerzom z Chorągwi ZHP w Krakowie gdzie istnieje Inspektorat Specjalności Obronnych.

Należy się zastanowić; po co to i komu potrzebne takie zamieszanie. Zamiast wspierać coś co działa w miarę swoich możliwości i ma osiągnięcia to lepiej tradycyjnie po krakowsku skopać. Na moje pytanie podczas konferencji prasowej do Pani Małgorzaty Bywanis - Redlińskiej Dyrektora Generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Czy w skład komisji konkursowej zaproszony będzie przedstawiciel ROPS ? ( Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej ) w Krakowie - pytanie do tej pory pozostało bez odpowiedzi.

Podjęcie tego tematu dało mi prawo bo jestem jednym z sygnatariuszy Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomi Społecznej.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto