Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy polskie żaby!

Ewa Bo
Ewa Bo
Pokochaj, uratuj i przytul żabkę.
Pokochaj, uratuj i przytul żabkę.
Do wiosny coraz bliżej, więc i żaby wkrótce zaczną się budzić ze snu zimowego i rozpoczną wędrówkę do miejsc rozrodu. Wiele z nich jednak tam nie dotrze. Zginą pod kołami aut, motorów, rowerów lub pod naszymi stopami.

W Polsce można spotkać następujące gatunki tych płazów: żabę jeziorkową, wodną, śmieszkę, moczarową, dalmatyńską i trawną.

Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że żaby są bardzo ważne w naszym ekosystemie i trzeba je chronić przed wyginięciem. Odżywiają się owadami latającymi, zaś uzupełnieniem ich diety są pajęczaki, mrówki, chrząszcze i dżdżownice, ślimaki, larwy rolnic, “dzieci” stonki ziemniaczanej i turkucie podjadki.
Nie dziwi zatem fakt, że osoby, które chcą mieć piękny ogród starają się je przywabić, stwarzając im odpowiednie warunki bytowania. Zamiast stosować pestycydy i zanieczyszczać grunty i akweny wodne, zapraszają na działki naturalnych wrogów szkodników.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Już niebawem i te płazy zaczną budzić się ze snu zimowego i rozpoczną wędrówkę do miejsc rozrodu. Nie wszystkie tam dotrą. Wiele zginie pod naszym butami, pod kołami samochodów, motorów i rowerów. Trudno sobie wyobrazić, by kierowcy nagle z ich powodu zmienili trasę, ale zawsze przecież można zwolnić do minimum lub zatrzymać się i pomóc im przejść przez jezdnię.

Niektórzy z czytelników zapewne w tym momencie się uśmiechną i powiedzą "kto by się żabami przejmował". No właśnie, a powinniśmy wszyscy pamiętać, że to pożyteczne stworzenia i nasi sprzymierzeńcy. Nie można również zapominać o tym, iż żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, a zielone podczas okresu godowego.

Ksiądz Byrt ze Szczyrku apeluje "Ratujmy polskie żaby! Nie pozwólmy im zginąć!"

Zwracam się z prośbą do nauczycieli biologii, wychowawców i księży, by uwrażliwiły dzieci na tę sprawę - powiedział duchowny w rozmowie z Wiadomościami 24.pl. My tu w górach, mimo trwającej zimy i dużej ilości śniegu, wraz z nauczycielką biologii Patrycją Pawełek z Zespołu Szkól nr 2 w Szczyrku, rozpoczęliśmy już przygotowania w tym kierunku. Chcemy zachęcić dzieci, by je polubiły, dowiedziały się jak ważne są one dla naszego środowiska i aby zaczęły je ratować.

Włodarze miast i gmin również mogą dołączyć do akcji i dać innym dobry przykład. Wystarczy by zakupili i zamontowali specjalne siatki (nie są drogie, więc zbytnio nie uszczuplą finansów) w miejscach gdzie żaby wychodzą na jezdnię. Widziałem takie kilka lat temu w Ustroniu Polanie czy w Wiśle - Czarnym przy zbiorniku wodnym. Uchroniło to tysiące żab przed rozjechaniem - dodał ks. Byrt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto