Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raz, dwa, trzy... Inkubator!

Redakcja
Pomysł MiniInkubatora Firm Biotechnologicznych zrodził się podczas Bio-Forum
Pomysł MiniInkubatora Firm Biotechnologicznych zrodził się podczas Bio-Forum Daniel Siwak | screen: Bioforum.pl
Łódź staje się prawdziwą kolebką inkubatorów technologicznych. Jeden z nich działa w Centrum Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk. Łodzi po upadku przemysłu włókienniczego przez wiele lat brakowało kierunku, w którym na nowo mogłaby się rozwijać. Czy nowe technologie nadadzą ten kierunek zmian?

W mieście działają już dwa inkubatory technologiczne, które swoim profilem działalności przyciągnęły już wiele firm. Inkubator Technologiczny na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego ruszył w listopadzie ubiegłego. W jego murach mogą opracowywać innowacyjne rozwiązania w rożnych gałęziach przemysłu i medycyny. Inkubator Technologiczny ARTERION, otwarty w styczniu nastawiony jest na działalność w branży medialnej.

Teraz firmy mają szansę opracowywać także innowacyjne rozwiązania w dziedzinie szeroko pojętych biotechnologii. A to wszystko dzięki MikroInkubatorowi Firm Biotechnologicznych, który działa na terenie kampusu Centrum Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk w Łodzi.

Wszystko zaczęło sie od Bio-Forum

- Jest to konsekwencja dotychczasowych inicjatyw realizowanych w Łodzi na rzecz rozwoju biotechnologii w tym ośrodku. Od 2000 roku organizowana jest w Łodzi impreza Bio-Forum, której celem jest szeroko rozumiana promocja komercjalizacji projektów biotechnologicznych, rozwój nowoczesnej biogospodarki opartej na wiedzy (naukowej). W 2006 roku impreza ta przybrała formułę Międzynarodowych Targów Biotechnologii i Biobiznesu. Najbliższa edycja targów odbędzie się 15 - 16 maja 2008 roku - powiedział serwisowi Wiadomości24.pl prof. Tadeusz Pietrucha z firmy Bio-Tech Consulting, która jest jednym z partnerów inkubatora.

Od VI edycji Bio-Forum (2006 rok) rozpoczęła się bezpośrednia współpraca pomiędzy Biurem Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi, a organizatorem targów, firmą doradczą Bio-Tech Consulting Sp. z o.o., specjalizującą się w usługach doradztwa naukowego i biznesowego w biotechnologii - dodaje prof. Pietrucha.

W ramach tej współpracy, po organizacji imprezy w 2006 roku, powstał pomysł realizacji pilotażowego projektu MikroInkubator Firm Biotechnologicznych wraz z trzecim partnerem – Centrum Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk w Łodzi.

Dobry biotechnologiczny start-up

Dobra wiadomością dla wszystkich podmiotów zaczynających swoją przygodę z branżą biotechnologiczną, jest fakt, że łódzki inkubator jest przeznaczony właśnie dla początkujących firm.
- Inkubator jest dostosowywany ściśle do potrzeb start-up’owych czyli rozpoczynających swoją działalność firm biotechnologicznych. Nowoczesna firma biotechnologiczna to w praktyce skomercjalizowany zespół naukowy - tłumaczy nam prof. Tadeusz Pietrucha. - Jej działalność wymaga więc ona odpowiedniej infrastruktury, tj. laboratorium naukowego, przystosowanego do prac badawczo-rozwojowych, wykorzystujących nowoczesne techniki badawcze, stosowane np. w biologii molekularnej. Infrastruktura wyłącznie w postaci powierzchni biurowych jest dla firm biotechnologicznych dalece niewystarczająca.

Zasady przyjęcia do Inkubatora

Aby firma mogła ubiegać się o przyjęcie musi przede wszystkim posiadać osobowość prawną oraz realizować projekt badawczo-rozwojowy o wyraźnie określonym celu.

Ze strony inkubatora firmy mogą liczyć na udostępnienie podstawowej infrastruktury dostosowanej do wymogów i potrzeb przeprowadzania badań naukowych w zakresie nauk biologiczno-medycznych, biologii molekularnej, hodowli komórkowej in vitro. Drugą, niezwykle ważną w przypadku tego typu firm korzyścią jest funkcjonowanie w sprzyjającym otoczeniu jakim jest kampus Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Dzięki tej lokalizacji pracownicy firm biotechnologicznych znajdujących się w inkubatorze, mają ułatwiony i bezpośredni dostęp zarówno do wielu unikalnych technik laboratoryjnych, aparatury naukowej i sprzętu laboratoryjnego, jak również mogą nawiązywać bezpośrednią współpracę z naukowcami z innych laboratoriów naukowych mieszczących się na terenie kampusu. Wraz z rozwojem tego projektu, mogą pojawić się dalsze korzyści np. w postaci źródeł finansowania realizowanych w inkubatorze projektów.

Medycyna króluje w łódzkim inkubatorze

W tej chwili w na okresie inkubacji są firmy z obszaru tzw. biotechnologii medycznej (lub biotechnologii ochrony zdrowia - przyp. red.). - Mabion Sp z o.o. specjalizuje się w technologii humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Są to leki biotechnologiczne nowej generacji. Firma aktualnie pracuje nad dwoma lekami przeciwnowotworowymi. Firma Proteon Pharmaceuticals rozwija nową technologię do poszukiwania nowych leków, a także opracowuje nowoczesną metodę przeprowadzania badań immunotoksyczności związków chemicznych, eliminującą konieczność przeprowadzania eksperymentów na zwierzętach - wyjaśnia prof. Tadeusz Pietrucha z firmy Bio-Tech Consulting

Łódź prekursorem innowacyjnych inkubatorów

Okazuje się, że znów w Łodzi zadebiutował inkubator, który swojego drugiego takiego odpowiednika nie ma w kraju. MikroInkubator Firm Biotechnologicznych oraz Inkubator Technologiczny ARTERION są pierwszymi takimi palcówkami w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto