Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja Muzeum Sztuki w Łodzi

Bartosz Stawowski
Bartosz Stawowski
W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Łodzi i województwa łódzkiego.
W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Łodzi i województwa łódzkiego. B. Stawowski
W czwartek 26 lutego otwarto wyremontowany gmach Muzeum Sztuki, mieszczący się przy ulicy Więckowskiego w Łodzi.

W uroczystej imprezie, połączonej z otwarciem dwóch wystaw, wzięli udział przedstawiciele władz Łodzi iwojewództwa łódzkiego. Licznie przybyli artyści, ludzie związani ze sztuką, a także łodzianie zainteresowani twórczością nowoczesną.

Odnowione wnętrze budynku zyskało nowe funkcje i design. Powstała nowoczesna szatnia, punkt informacyjny i sprzedaży biletów, księgarnia czasopism artystycznych, a także kawiarnia połaczona z klubem muzycznym. Brama wejściowa, dotychczas zamknięta, została udostępniona zwiedzającym w postaci przeszklonego holu, a z przejazdu bramnego można udać się na piętra ekspozycyjne lub do księgarni i klubu.
Szatnia oparta jest na wysuwanych szafach o szklanych frontach. Takie rozwiązanie, nawiasem mówiąc bardzo praktyczne, pozwala uniknąć chaosu w pomieszczeniu. Żadne przypadkowe „formy” ubrań nie zakłócą czystości linii wnętrza, opartej na mlecznej bieli. Kontrapunktem dla niej jest punkt informacji i sprzedaży biletów, zaprojektowany w czerwieni. Autorkami tej nietypowej kompozycji są Paulina Stępień i Magdalena Piwowar z wunderteam.pl.

Swoistym połączeniem tradycji z nowoczesnością jest Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego. To właśnie ona stanowi punkt wyjścia dla projektów realizowanych przez artystów. Przykładem może tu być plakat związany z otwarciem muzeum. Znajduje się na nim makieta Sali Neoplastycznej, którą można wyciąć i złożyć. Zwiedzający mogą również tworzyć tu własne układy plastyczne i instalacje przy użyciu dostępnych ruchomych elementów.

Ponownemu otwarciu gmachu przy ul. Więckowskiego towarzyszyły dwie wystawy oraz film „Oxyman” Cezarego Bodzianowskiego. Projektem „Powtarzam je, by doścignąć” autorki Elżbieta Jabłońska i Maria Morzuch zapraszają za kulisy muzeum. Sztuka pokazana jest w jej codziennej roli, ciągłym przemieszczaniu się między pracownią artysty a muzealnym magazynem. Z kolei wystawa „Tytuł roboczy: archiwum” z udziałem Marysi Lewandowskiej i Lasse Schmidta Hansena porusza problem pamięci i archiwizacji.

Przed lub po zwiedzeniu wystaw można zatrzymać się w księgarni lub kawiarni, którym projektantki z wunderteam.pl nadały nowy design zachowujący szacunek dla zabytkowych wnętrz. Jest ona otwarta w godzinach pracy muzeum i jeszcze trzy godziny dłużej, co pozwoli na dokładne przeanalizowanie obejrzanych prac i wymianę poglądów. Gmach Muzeum Sztuki otwiera swoje podwoje dla zwiedzających codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 19.00.

Być może zbliżający się weekend będzie okazją do zapoznania się ze sztuką nowoczesną i miłego spędzenia czasu. Zwiedzający będą również mile widziani w pozostałych placówkach Muzeum sztuki, jakimi są ms2 w Manufakturze i Pałac Herbsta. Z dokładnymi informacjami na temat obecnych i planowanych wystaw można zapoznać się na stronie muzeum www.msl.org.pl.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto