Recepta elektroniczna a papierowa - co warto wiedzieć?

Materiał informacyjny ERECEPT
Na początku 2020 roku e-recepty zaczęły obowiązywać obligatoryjnie na terenie całej Polski. Ten elektroniczny dokument zastąpił standardową papierową receptę i zyskał wielu zwolenników. Obecnie farmaceuci nie mają już problemu z odczytywaniem niewyraźnego lekarskiego pisma, a pacjenci z zagubionymi drukami, ponieważ wszystkie niezbędne do kupna leków dane zaszyfrowane są elektronicznie. Jak jednak dokładnie działa e-recepta? Czym dokładnie różni się od wersji papierowej? Podpowiadamy.

Czym jest recepta elektroniczna?

Obecnie coraz częściej przeglądając różnego rodzaju strony internetowe, natrafiamy na propozycje witryn, gdzie można otrzymać elektroniczną receptę. Wiele osób w takim przypadku jednak zastanawia się, czy taki dokument uda im się zrealizować w aptece, a także, na jakiej zasadzie działa recepta online. Otóż na początku 2020 roku do powszechnego obiegu została wprowadzona elektroniczna recepta, która niemal całkowicie zastąpiła wersje papierowe.

Żeby zrealizować e-receptę w aptece, nie musimy posiadać przekazanego nam przez lekarza druku, ponieważ wystarczy tylko czterocyfrowy kod, który otrzymujemy SMS-em na nasz numer telefonu, a także PESEL. Dzięki temu lekarz może nam przepisać potrzebne w leczeniu wielu schorzeń leki na podstawie konsultacji telefonicznej czy wideo czatu. Jeśli więc potrzebujesz medykamentów, kup elektroniczną receptę z dowolnego miejsca i nie martw się o brak możliwości kontynuacji leczenia.

Jak można dostać elektroniczną receptę?

Elektroniczna recepta tak samo jak tradycyjna może być wypisana przez osobę, która jest do tego uprawniona, czyli przede wszystkim przez lekarzy, ale także stomatologów, pielęgniarki, położne czy felczerów. Dokument taki obecnie nie musi być już wystawiany wyłącznie na wizycie stacjonarnej, ponieważ ze względu na swoją elektroniczną formę i możliwość przesłania kodu SMS-em czy mailem pacjentowi, da się go wystawić również na odległość.

Pacjent może otrzymać receptę, zarówno udając się na konsultację stacjonarną do placówki leczniczej, jak i zamawiając teleporadę. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, czy kontaktujemy się z lekarzem osobiście, czy za pośrednictwem internetu, czy telefonu, jeśli specjalista uzna, że lek, który chcemy otrzymać, nie jest dla nas wskazany lub zanim wypiszę receptę, będzie chciał potwierdzić diagnozę, na przykład kierując pacjenta na badania laboratoryjne, możemy nie otrzymać takiego dokumentu.

Jakie są zalety recepty elektronicznej w porównaniu z papierową?

Recepta elektroniczna ma wiele zalet. Przede wszystkim mamy pewność, że farmaceuta nie będzie miał problemu z odczytaniem lekarskiego pisma, a więc otrzymamy prawidłowy preparat. Dodatkowo pacjenci wcześniej bardzo często gubili papierowe recepty, przez co, aby móc wykupić, lek musieli ponownie udawać się do placówki medycznej. Obecnie otrzymujemy kod SMS-em lub na maila, dzięki czemu zawsze możemy go zrealizować. Co więcej, w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości, by udać się osobiście do lekarza a na przykład przyjmujemy leki na stałe, które nam się skończyły, możemy dzięki teleporadzie liczyć na przedłużenie leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto