Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Refleksje po XIX Światowym Forum Mediów Polonijnych

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Dziennikarze, uczestniczący od 5 do 12 września w Światowym Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Szczecin-zachodniopomorskie, stwierdzili, że organizatorzy spełnili wzorowo swój obowiązek. Zadowoleni są też współorganizatorzy ze spełnionego zadania.

Tradycyjnie, jeżeli dana impreza trwa kilka dni, należy dokonać jej podsumowania oraz analizy. Podstawowe pytanie brzmi: czy Forum spełniło swoje zadanie? Dlaczego, mimo tak ważnej imprezy, było nikłe zainteresowanie niektórych instytucji centralnych, np. z Małopolski?

Co dało forum uczestnikom? Liczby mówią same za siebie: 150 polonijnych dziennikarzy z całego świata, między innymi z tak odległych rejonów jak RPA, Kazachstanu, USA, Kanady, Ukrainy, Rosji oraz innych części Europy. W Forum uczestniczyło bardzo dużo osób młodego polonijnego pokolenia. Najstarsza uczestniczka, P. Maria z USA, miała 95 lat.

Region zachodniopomorski jest mało promowany w Polsce. Dla osób starszego pokolenia, w tym też polonijnego, Karlino było snem o potędze Kuwejtu polskiego, z uwagi na znaleziony gaz i ropę. Została tylko historia. Ustronie Morskie pokazało, jakie mamy ładne i czyste morze.

W świecie miasto Konin kojarzy się z hutą aluminium. Szczecin natomiast z upadłą stocznią i głośnym ostatnio skandalem z rurą gazową, utrudniającą wpłynięcie dużych statków morskich do Świnoujścia. Mimo to, jest to ważny port handlowy w Polsce.

Połczyn Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale region o historycznym znaczeniu, pełen lasów, jezior i czystego powietrza. Mało kto wie, że w małej miejscowości Barzkowice co roku odbywają się jedne z największych w Polsce Targów Rolnych o nazwie „Agropomerania".

Światowe Forum Mediów Polonijnych oraz dziennikarze polonijni dotychczas odwiedzili między innymi: Małopolskę i Kraków, Mazowsze, Warszawę oraz oczywiście Sejm i Senat RP, Wielkopolskę, Śląsk, województwa: podkarpackie, łódzkie, pomorskie, warmińsko-mazurskie. W tym roku Szczecin i województwo zachodniopomorskie.

Czytaj więcej -->

Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią powstało w 1999 roku z inicjatywy polskich i polonijnych środowisk. Od samego początku jego istnienia prezesem jest znany animator i przedsiębiorca ziemi tarnowskiej, mgr inż. Stanisław Lis autor 48 publikacji o tematyce promocji przedsiębiorczości oraz spraw związanych z Polonią.

W swoich szeregach skupia dziennikarzy, działaczy kultury, animatorów polskiej kultury w środowiskach Polonii na wszystkich kontynentach. Głównym zadaniem organizacji jest wspieranie mediów polonijnych, zwiększanie więzi kulturowych, społecznych, gospodarczych środowiska polonijnego z macierzą.

Refleksje. Miejmy nadzieję, że XX Światowe Forum Mediów Polonijnych otrzyma wsparcie finansowe i merytoryczne od Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Polskiej Izby Turystyki innych strategicznych sponsorów.

A może też zainteresuje się tym tematem Ministerstwo Gospodarki RP. Prawie 150 osobowy sztab dziennikarzy polonijnych na takiej imprezie, to duża promocja Polski na świecie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto