Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma albo bankructwo ZUS. Zabraknie 60 mld rocznie na emerytury

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Sięgnięcie po pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej i Otwartych Funduszy Emerytalnych nic nie dało. Według najnowszej prognozy w ZUS będzie brakować na wypłatę świadczeń 65 mld rocznie. A może być jeszcze gorzej.

Według opublikowanej wczoraj przez ZUS prognozy wpływów i wydatków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są świadczenia, w latach 2013-2017 zabraknie w nim 325,7 mld zł. To ponad 65 mld rocznie.

Jak wyjaśnia ZUS tak fatalna sytuacja wynika z demografii. Liczba ubezpieczonych nie rośnie, natomiast liczba emerytów będzie coraz większa, gdyż świadczenia zaczną pobierać ludzie z wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Wydłuża się również długość życia, a więc długość pobierania świadczeń.

W fatalnej sytuacji jest fundusz wypłacający emerytury. W latach 2013-2017 zabraknie w nim 239 mld. Deficyt odnotuje również fundusz rentowy - ok. 80 mld, a wynika to z obniżenia składki rentowej i z tego, że często na renty przechodzili i przechodzą 40-50 latkowie. Nadwyżka prognozowana jest w funduszu wypadkowym - 11 mld, zaś fundusz chorobowy zanotuje niewielki deficyt ok. 17 mld zł.

Eksperci biją na alarm. Jak powiedziała "Gazecie Prawnej Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH: "Prognoza FUS wyraźnie pokazuje, że zmiany składki do OFE nie były panaceum na rozwiązanie problemu deficytu FUS. Nadal musimy planować i realizować zmiany mające na celu racjonalizację systemu ubezpieczeń społecznych. I wylicza, że recepty są znane od lat: wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, modernizacja systemu rentowego, tak aby był powiązany z zasadami obowiązującymi w systemie emerytalnym, ewentualnie także zmiana zasad waloryzacji emerytur, ale przy jednoczesnym ustaleniu nowych zasad określania emerytury minimalnej, przegląd i rewizja przepisów dotyczących rent rodzinnych".

Sytuacja jest na tyle poważna, że prezydent Bronisław Komorowski na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu 8 listopada, chce wygłosić orędzie wzywające rząd do reform, co jest ewenementem w parlamentarnej praktyce.
Jedną z najważniejszych spraw jest zmiana w systemie emerytalnym. Składa się ona z 12 rekomendacji, które zebrała Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta: "zmiany mają zapewnić, aby system emerytalny nie tylko nie zagrażał stabilności finansów publicznych, lecz także gwarantował świadczenia na odpowiednim poziomie".

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto