Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekinom grozi wyginięcie

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Żarłacz Biały.
Żarłacz Biały. Public Domain (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Large_white_shark.jpg)
Organizacja obrony przyrody WildAid szacuje, że co roku zupę z płetwy rekina zjada w Chinach około 100 mln osób. W ciągu jednego pokolenia rekinom może grozić wyginięcie, a to tylko i wyłącznie dlatego, że w Chinach rośnie popyt na ich płetwy.

Ponad 90 proc. płetw rekina jest konsumowanych w Chinach. Ponieważ gospodarka tego kraju się rozwija, popyt na nie szybko rośnie i coraz więcej rekinów jest wyławianych, w tym często nielegalnie, na obszarach teoretycznie chronionych - twierdzi WildAid.

Kiedyś płetwa rekina była dawana w darze cesarzom, dziś jest kluczowym składnikiem na ślubnych bankietach oraz ekskluzywnych przyjęciach. – Te zwierzęta żyją na ziemi od 400 milionów lat, a teraz mogą wyginąć w ciągu jednego pokolenia, i to nie dlatego, że stanowią podstawowe pożywienie człowieka, tylko ponieważ są symbolem luksusu – powiedział na konferencji prasowej dyrektor wykonawczy WildAid, Peter Knights.

Najbardziej zagrożone gatunki to:

Żarłacz biały

Tzw. "rekin ludojad". Każdy doskonale potrafi sobie go wyobrazić, a przy tym się przestraszyć. Jego zabójcze zamiary wobec ludzi są tak dla wielu oczywiste, że został on praktycznie wytępiony z powierzchni ziemi. Sławy dodał mu także film "Szczęki". Ale po wieloletnich badaniach okazuje się, że to nie on jest największym ludzkim zabójcą. Przed nim stoją dwa gatunki rekinów, które charakteryzują się częstymi atakami na ludzi: żarłacz tygrysi i tępogłowy.

Rekin młot

Jego prawidłowa nazwa to głowomłot pospolity. W maju "Rzeczpospolita" doniosła, że samica rekina młota jest zdolna do wydania na świat potomstwa bez konieczności zapłodnienia przez samca. A więc dzieworództwo w całej okazałości.

Długoszpar lub rekin olbrzymi

Drugi co do wielkości rekin żyjący w wodach naszej planety. Większy od niego jest już tylko rekin wielorybi. Żywi się planktonem. Jest zupełnie niegroźny dla człowieka. Niestety gatunek ten kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto