Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja wydarzeń w 90. rocznicę Cudu nad Wisłą

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zabytkowy skład przyjedzie na Dworzec Główny w Warszawie.
Zabytkowy skład przyjedzie na Dworzec Główny w Warszawie. Mariusz Michalak
"Pociąg z ochotnikami roku 1920" to hasło pod jakim odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu lat. W Warszawie będzie można ją oglądać 13 i 14 sierpnia.

Bitwa warszawska 1920 roku została stoczona od 12 do 25 sierpnia w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana została za 18. decydującą bitwę w historii świata, gdyż zatrzymała ekspansję komunizmu na Zachód i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości naszego kraju. Do decydującego starcia doszło na przedpolach stolicy, pod Ossowem i Radzyminem.

W sierpniu 1920 Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy. Na przedpolu stolicy Piłsudski zbierał wojsko, do którego zaciągali się wszyscy; uczniowie, studenci, nauczyciele i lekarze. Ważną rolę w mobilizacji całego narodu, gorliwie walczącego o utrzymanie niepodległości w tamtym okresie, odegrała kolej.

Nie bez racji więc Urząd Miasta Stołecznego Warszawa organizuje rekonstrukcje wydarzeń, nawiązującą do tych, sprzed dziewięćdziesięciu lat, pod nazwą "Pociąg z ochotnikami roku 1920".
Wszystko rozpocznie się 11 sierpnia, w Chabówce. Ze skansenu taboru i urządzeń kolejowych do Krakowa, Warszawy, a następnie Radzymina, wyruszy w niezwykłą podróż blisko stuletni parowóz Ol12-7. Po drodze zabierze ochotników, oddziały wojskowe oraz żołnierzy w mundurach polskich z 1919 roku i mundurach wojsk wielkopolskich. W rekonstrukcji weźmie udział m.in. Stowarzyszanie Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”.

- Ze względu na wiek lokomotywy będzie to skomplikowana operacja logistyczna- twierdzi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych.

Jak zapowiadają organizatorzy, zabytkowy skład wraz z ochotnikami powinien pojawić się w stolicy 13 sierpnia o godz. 15.15. Na dworcu Warszawa Główna (Muzeum Kolejnictwa) planowane jest gorące powitanie ochotników w stolicy. Kolejnym miejscem w którym warszawiacy będą mogli obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z tamtego okresu będzie dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego. Odegrana zostanie tam inscenizacja zaciągu do polskiej armii. To także okazja do zobaczenia uroczystej przysięgi na sztandar Legii Akademickiej. Następnie ochotnicy ulicami stolicy przejdą na Dworzec Wileński, by stamtąd, po krótkim pożegnaniu, udać się do Ossowa - decydującego pola bitwy.

Robert Przepiórski, przedstawiciel Street Art Doping zaznacza, że miasto przygotowuje również inne atrakcje związane z rocznica bitwy. W cafe „Cud nad Wisłą” niedaleko Centrum Nauki Kopernik w sierpniowe weekendy przewidziane są spotkania z ciekawymi ludźmi którzy mają
dużą wiedzę na temat wydarzeń z tamtych lat. Będą to m.in. reżyser Jerzy Hoffman, historyk Adam Zamoyski, oraz prof. Janusz Cisek.

Zorganizowane zostaną także warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz malowanie muralu na północnym przęśle mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Współorganizatorami projektu są PKP S.A., PKP Cargo, PKP PLK oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto