Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remonty w Lublinie. Dobre wieści dla kierowców

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Po otrzymaniu dokumentacji na inwestycję, rajcy miasta zaczną szukać wykonawcy przebudowy skrzyżowania. A po zakończeniu prac inwestycyjnych - aleja Solidarności będzie biegła wiaduktem nad skrzyżowaniem, na dole będzie rondo, a z niego kierowcy będą mogli wjechać w - ul. gen. Ducha oraz w aleję Sikorskiego.

Miasto Lublin ma kilka poważnych problemów komunikacyjnych, głównie w centralnej części miasta. Aby je uporządkować i rozwiązać, potrzeba zbyt wielkich, jak na możliwości kasy miasta, pieniędzy. Dlatego liczy ono na pomoc rządową. W pierwszej kolejności należy rozwiązać sprawę budowy obwodnicy. To umożliwi wyłączenie z miasta uciążliwych przejazdów transportu ciężkiego i samochodów przelotowych, m.in. w kierunku Warszawy. Być może uda się jednocześnie z obwodnicą przebudlować i zmodernizować skrzyżowanie w centrum, tj. alei Solidarności, Sikorskiego i ul. gen. Ducha.

Wiadomo już, że w bieżącym roku zacznie się budowa obwodnicy Lublina. Szkopuł w tym, że miasto nie ma jeszcze kompletu niezbędnych środków na inwestycję, szczególnie gdy idzie o najważniejszy odcinek dojazdu do obwodnicy. Cieszy władze ratusza rosnąca "góra" rządowych pieniędzy na obwodnicę. Jest już 110 milionów zł, a będzie ponad 200 milionów. Jest nadzieja, że rząd zwiększy dofinansowanie także na budowę dojazdu do węzła Dąbrowica, czyli przedłużenia al. Solidarności do obwodnicy miasta. To właśnie ma być nowy, newralgiczny wyjazd z Lublina w kierunku Warszawy.

Ten odcinek drogi będzie miał prawie sześć kilometrów, a warunkami jazdy nie będzie się różnił od drogi ekspresowej. Powstaną na nim szerokie dwa pasy jezdni, bezkolizyjne skrzyżowania, mosty, wiadukty i kładki dla pieszych. Prawdopodobnie decyzja o dofinansowaniu z budżetu centralnego zapadnie w ministerialnym Centrum Unijnych Projektów Transportowych jeszcze w tym tygodniu. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to miasto podpisze z ministerstwem umowę o przekazaniu dodatkowych 100 milionów złotych na przedłużenie al. Solidarności. I wtedy Lublin będzie miał do dyspozycji łącznie około 210 milionów złotych z przyznanych przez ministerstwo unijnych pieniędzy na budowę dojazdu do obwodnicy.
Tymczasem włodarze miasta przygotowują się także do prac nad przebudową skrzyżowania: al. Solidarności, Sikorskiego i ul. gen. Ducha. Obecnie poszukują firmy, która zajmie się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji inwestycyjnej. Trzeba podkreślić, że skrzyżowanie to należy w mieście do najbardziej zakorkowanych. W godzinach szczytu komunikacyjnego, sznur aut w kolejce na każdej z ulic, sięga kilkuset metrów. Kierowcy mają każdego dnia ten sam niekończący się koszmar związany z przejazdem skrzyżowania. Ale i poza szczytem sytuacja wcale nie jest dużo lepsza. Starania władz o przebudowę skrzyżowania prowadzone od lat, kończyły się niczym z braku pieniędzy. Teraz jest nadzieja w porozumieniu ze spółką "Echo Investment", która chce w pobliżu wybudować galerię handlową.

Do zeszłego roku taki pomysł wykluczali radni. Mimo starań prezydenta miasta, aby dali zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, po to żeby umożliwić budowę obiektu przy centralnym skrzyżowaniu: al. Solidarności, Sikorskiego i ul. gen. Ducha - zgody nie było. Teraz jest inny prezydent, który zdołał przekonać radnych. Toteż od ubiegłego roku w ratuszowym wydziale planowania na ukończeniu są prace nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Gdy będą zaakceptowane przez Radę, firma "Echo Investment" przekaże miastu 60 milionów zł na przebudowę uciążliwego skrzyżowania. I sprawa inwestycji zacznie się rozwijać.

Można powiedzieć, że już się rozwija, wszak dwa dni temu ratusz ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji tej inwestycji. Ustalono, że ma być gotowa do końca sierpnia br. Firma projektowa, która otrzyma zlecenie na dokumentację, będzie miała kilka istotnych zadań do wykonania. Musi wykonać: koncepcję przebudowy, projekt organizacji ruchu po zakończeniu prac oraz organizację ruchu na czas przebudowy skrzyżowania, a także koncepcję rozmieszczenia kanalizacji, oświetlenia, zaplanować wycinkę drzew i nowe nasadzenia. Zwycięska w przetargu firma będzie też pełniła nadzór nad realizacją inwestycji. Oczywiście zlecenie na wykonanie dokumentacji inwestycyjnej otrzyma ten, kto zaproponuje najniższą cenę. Po otrzymaniu kompletu dokumentów na inwestycję, rajcy miasta zaczną szukać wykonawcy przebudowy skrzyżowania. Po zakończeniu prac inwestycyjnych, aleja Solidarności będzie biegła wiaduktem nad skrzyżowaniem, na dole będzie rondo, a z niego kierowcy będą mogli wjechać w ul. gen. Ducha oraz w aleję Sikorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto