Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Retrospektywa Aleksieja Germana starszego

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Materiały promocyjne
Aleksiej German nakręcił zaledwie kilka filmów, każdy był wielkim wydarzeniem, po każdym reżyser tracił pracę. German to reżyser nonkonformista wierny do końca prawdzie i swemu twórczemu powołaniu.

Retrospektywa Aleksieja Germana to kolejny etap projektu „Bródno kocha kino” realizowanego przez warszawskie kino Świt, gdzie w dniach 18-21 marca odbędzie się „germanowski” przegląd.

Aleksiej German urodził się w 1938 r. i uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców radzieckiej i rosyjskiej kinematografii. Jest synem znanego pisarza Juriego Germana i ojcem reżysera Aleksieja Germana młodszego.

German jest twórcą na wskroś rosyjskim, świetnie zna i czuje Rosję. Postrzega ją głównie poprzez przeszłość wojenną i stalinowską - złą, chorą, pełną bólu. Dogłębnie analizuje typ „człowieka radzieckiego”, uformowanego przez ideologię i pozbawionego swej tożsamości oraz człowieka prawdziwego, zachowującego wartości duchowe i otwartego na innych, we wspólnym piekle zdegradowanej rzeczywistości. Jego filmy były pełzająca kontrrewolucją. German jest reżyserem-perfekcjonistą. Postacie w jego dziełach pełne są życiowej prawdy, fascynują wielowymiarowością i psychologiczną głębią. Kolejne swoje filmy reżyser poprzedzał rozmowami ze świadkami epoki i dokładnym badaniem archiwaliów.

German ukończył Leningradzki Państwowy Instytut Teatru, Muzyki i Kinematografii. W 1964 roku rozpoczął pracę, jako drugi reżyser w studiu filmowym Lenfilm, gdzie powstały wszystkie jego obrazy. Po premierze każdego ze swoich dzieł miał olbrzymie problemy z cenzurą. Już pierwszy samodzielny film „Próba wierności” (1971 r.), trafił na półki, gdyż cenzura zarzucała mu zafałszowania w ukazaniu radzieckiej partyzantki oraz deheroizację jej członków.

Do dziś nakręcił zaledwie cztery filmy, jednak każdy z nich od razu po premierze stawał się wydarzeniem. Obecnie reżyser od kilku lat pracuje nad filmem „Trudno być bogiem” na podstawie powieści braci Strugackich.

W świat filmów Germana wprowadzał będzie przed seansami, wytrawny znawca kina rosyjskiego Mikołaj Wojciechowski. Wstęp na wszystkie filmy jest wolny. Szczegóły na stronie
Kina Rosja

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto