Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezultaty głosowania z 1921 roku na plebiscytowej mapie Górnego Śląska

Redakcja
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał polsko-niemiecką mapę przedstawiającą rezultaty plebiscytu na Górnym Śląsku (Volksabstimmung in Oberschlesien) w 1921 roku.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał polsko-niemiecką mapę przedstawiającą rezultaty plebiscytu na Górnym Śląsku (Volksabstimmung in Oberschlesien) w 1921 roku.

W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyło się spotkanie naukowo-promocyjne specjalnie poświęcone szerszej prezentacji tego dwujęzycznego, wyjątkowego wydawnictwa kartograficznego, ukazującego graficznie wyniki plebiscytu w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska.

Spotkanie, które poprowadził znany dziennikarz Krzysztof Karwat, publicysta Dziennika Zachodniego oraz Tygodnika Powszechnego, poszerzyło historyczną i geograficzną wiedzę w większości młodych słuchaczy o tym, jakże istotnym dla Górnego Śląska rozdziału historii, którego konsekwencje odczuwamy aż do teraz.

Gośćmi spotkania byli twórcy mapy: Dawid Smolorz oraz Marcin Kordecki, autorzy także wielu innych opracowań z zakresu dziejów Górnego Śląska, oraz
Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach.

Mapa prezentuje interesujący i zarazem bardzo skomplikowany temat w dostępny i obiektywny sposób – twierdzi Aleksandra Bernais z DWPN. - Każdy użytkownik mapy, bez większych problemów, odnajdzie na niej, czy to swoje miejsce zamieszkania, czy miejsce zamieszkania swoich przodków, którzy w latach 20. żyli na Górnym Śląsku. Jednym spojrzeniem można dowiedzieć się, na którą z opcji głosowali mieszkańcy danej miejscowości i jej okolic. Dla uczniów jest to atrakcyjna mapa z interesującymi informacjami i może stać się dodatkową motywacją do zapoznania się bliżej z tym ciekawym rozdziałem górnośląskiej historii. Dzieło Smolorzai Kordeckiego jest novum - narzędziem popularyzowania wiedzy o historii Górnego Śląska.

Według wydawcy, odbiorcami mapy będą głównie przedstawiciele mniejszości niemieckiej, naukowcy (germaniści, historycy, socjolodzy, politolodzy), studenci, licealiści, przedstawiciele środowiska opiniotwórczego województwa opolskiego oraz śląskiego oraz osoby zainteresowane tematyką powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto