Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica zamachów z 11 września bez udziału duchowieństwa i ocalałych

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
Ta grafika została utworzona przez pracownika lub żołnierza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas wykonywania czynności służbowych. Jako utwór Rządu Federalnego Stanów Zjednoczonych, grafika ta znajduje się w domenie publicznej.
Ta grafika została utworzona przez pracownika lub żołnierza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas wykonywania czynności służbowych. Jako utwór Rządu Federalnego Stanów Zjednoczonych, grafika ta znajduje się w domenie publicznej. TSGT CEDRIC H. RUDISILL, USAF
Bez osób ocalałych i duchownych odbędzie się 11 września uroczystość w Strefie Zero. Najważniejsza część tegorocznych, jubileuszowych obchodów rocznicy ataku na WTC i Pentagon zadedykowana została wszystkim ofiarom zamachów terrorystycznych.

Oficjalne wytyczne Białego Domu zalecają, by obchody 10. rocznicy ataku na World Trade Center oraz Pentagon przypomniały o uniwersalizmie problemu terroryzmu, którego wyrazem były wydarzenia z 11 września. Uroczystości mają oddać hołd wszystkim ofiarom zamachów terrorystycznych, a w szczególności tym: z Londynu, z wyspy Bali, z Bombaju i z Manili.

Zobacz zamach z 11 września w nieznanej perspektywie

Burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg zapowiedział, że podczas najważniejszej uroczystości w Strefie Zero do głosu zostaną dopuszczeni jedynie dwaj politycy: były gubernator miasta, George Pataki oraz gubernator New Jersey, Donald DiFrancesco. Pozostali, w tym prezydent Barack Obama i były prezydent George W. Bush zejdą na dalszy plan. Bloomberg podkreśla, że cała uwaga podczas uroczystości powinna skupić się na rodzinach ofiar zamachu.

W uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci na Manhattanie zabraknie osób ocalałych z katastrofy. Władze miasta tłumaczą tę decyzję czynnikami organizacyjnymi. Podczas jubileuszowych obchodów, przewiduje się rekordową ilość uczestników wśród rodzin ofiar. Zdaniem organizatorów, ogrodzony plac nie będzie w stanie pomieścić dodatkowych 1,4 tys. osób. Grupa ocalałych z katastrofy w WTC po raz pierwszy wzięła udział w uroczystościach w 2004 roku.

Przeczytaj ujawnione wiadomości tekstowe z ataku

Zaproszenia nie otrzymali również duchowni. O wykluczeniu przedstawicieli religijnych z najważniejszej części jubileuszowych obchodów poinformował rzecznik burmistrza Nowego Jorku, Marc LaVorgna. Mimo oświadczeń i protestów zainteresowanych, Bloomberg nie cofnął decyzji.

Podczas uroczystości do użytku zostanie oddana część ukończonych prac z projektu National 9/11 Memorial and Museum. Oprócz parku, będzie to Pomnik Pamięci ofiar zamachu. Otwarcie muzeum planowane jest na rok 2012. Wśród eksponatów, zaszczytne miejsce zajmie metalowy krzyż, który został wydobyty spod gruzów WTC.

Źródło informacji: PAP.

Zapoznaj się również z I częścią przewodnika po polskich obchodach 11 września

8 września TVN24 przekazało najnowsze informacje z Nowego Jorku, według których katolicy będą mieli możliwość pomodlić się za ofiary zamachu z 11 września. Zaraz po oficjalnych uroczystościach w kościele, zlokalizowanym 2. przecznice od Ground Zero, odprawiona zostanie Msza św. w intencji poległych.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto