Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Kulturalny 2015 Rokiem Franciszka Becińskiego w Radziejowie

Redakcja
Dyrektor Biblioteki Danuta Wielgosz
Dyrektor Biblioteki Danuta Wielgosz Karol Szmagalski
Bieżący rok został uznany przez Bibliotekę w Radziejowie – „Rok Kulturalny 2015 Rokiem Franciszka Becińskiego- w 40 rocznicę śmierci”. Będzie szereg spotkań edukacyjnych, przypominających tę wspaniałą postać, związaną z Kujawami.

Działalność Biblioteki, obok roli propagatorów czytelnictwa, należy do najważniejszych czynników kulturotwórczych w Radziejowie. Jest to ośrodek prawdziwego życia kulturalnego i warto przy różnych okazjach związanych z ich inicjatywami – pisać. Biblioteka Miejska integruje artystów różnej orientacji i proweniencji artystycznej. Dzięki spotkaniom autorskim oraz innym wielorakim formom działania (publicystycznym i wystawienniczym) Radziejowianie informowani są o dorobku artystycznym radziejowskich i nie tylko twórców. W tętniącej życiem Bibliotece emanującym od całej załogi zaangażowaniem i coraz większym zakresem działania trzeba bywać gdyż robią to wspaniale i godne jest to do naśladowania. Robią to nie dla siebie, ale dla miejscowej ludności. Biblioteka współdziała w miejscowymi szkołami, wieloma organizacjami itp. Tu znajdują swoje miejsce także Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którymi Biblioteka współdziała na wielu odcinkach kultury, edukacji.

Patronem Biblioteki w Radziejowie jest Franciszek Beciński 5 IX 1897 – 3 VII 1975 r. – ludowy poeta-samouk, kowal, był synem Walentego i Jadwigi z domu Krysiak. W latach 1913-1918 terminował u kowala w Sędzinie. W Pilichowie gospodarował na trzech morgach ziemi i pracował we własnej kuźni. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Jego wiersze, opowiadania i artykuły ukazywały się w latach 1927-1939 w "Dzienniku Kujawskim" i "Piaście" w Inowrocławiu. W tym czasie współpracował z księdzem Henrykiem Koławskim i ówczesnym proboszczem parafii Byczyna ks. Wincentym Wrzalińskim, którzy kształtowali jego wielki talent a zarazem byli jego przyjaciółmi. W czasie II wojny światowej działał w Armii Krajowej, po wojnie nie popierał socjalizmu, za co spotkały go represje. Zmarł 3 lipca 1975 roku w Pilichowie. Grób Franciszka Becińskiego znajduje się na cmentarzu w Byczynie.

Więcej o patronie

W dniu 28 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie odbyła się prelekcja i pokaz multimedialny pt. "...NIE PRZERYWAJCIE MEGO ŚPIEWU…" Franciszek Beciński - życie i twórczość Patrona Biblioteki". Prelekcję dla uczniów LO w Radziejowie wygłosiła Danuta Wielgosz.

Na przestrzeni całego roku odbywać się tu będzie wiele spotkań tematycznie związanych z tym poetą.

Ogłoszono konkurs fotograficzny „Franciszek Beciński – kujawskie inspiracje”, którego podstawowym celem jest kształtowanie wrażliwości na piękno Ziemi Kujawskiej postrzeganej przez pryzmat poezji Franciszka Becińskiego oraz rozwój świadomości regionalnej. Jest to konkurs organizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie oraz Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Franciszka Becińskiego (Miejski Zespół Szkół w Radziejowie ) pod Patronatem Starosty Powiatu Radziejowskiego”.

O tych działaniach niebawem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto