Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romski wieczór we wrocławskiej Kalaczakrze

Olga Sarzyńska
Olga Sarzyńska
Spotkanie pomogło przybliżyć fakty dotyczące Romów
Spotkanie pomogło przybliżyć fakty dotyczące Romów O. Sarzyńska
16 października w galerio-kawiarni Kalaczakra we Wrocławiu odbyło się spotkanie pod nazwą "Romowie. Zły adres. Czeski sen. Polska robota. Romska niedola". Wieczór w Kalaczakrze był podsumowaniem międzynarodowego projektu Meeting Czech - Polish Neighbours, w którym wzięli udział studenci z Polski i Czech.

Wczoraj wieczorem w galerio-kawiarni Kalaczakra odbyło się spotkanie pod nazwą „Romowie. Zły adres. Czeski sen. Polska robota. Romska niedola”. Ekspozycja zdjęć, prezentacja multimedialna poświęcona kulturze romskiej, krótki reportaż o problemach Romów ze skinheadami, quiz sprawdzający wiedzę na temat Romów oraz panel dyskusyjny były okazją do poszerzenia wiedzy na temat mniejszości romskiej.

Wieczór w Kalaczakrze był podsumowaniem międzynarodowego projektu Meeting Czech - Polish Neighbours, w którym wzięli udział studenci z Polski i Czech. W maju b.r. studenci z Czech przyjechali do Wrocławia, gdzie uczestniczyli w warsztatach rozmawiając o kulturze Romów. W czerwcu natomiast polscy studenci zostali ugoszczeni przez Czechów w Olomouc, gdzie miała miejsce druga część projektu. Polacy mieli okazję poznać czeskie getta zamieszkiwane przez Romów. Owocami projektu są m.in. fotografie prezentowane na wystawie oraz reportaż filmowy. Więcej na temat samego projektu przeczytacie w tekście Poznaj sąsiadów

Przy otwarciu wieczoru zabrała głos Anna Kuderewska, która podczas projektu prowadziła warsztaty anty dyskryminacyjne w Domu Angelusa Silesiusa we Wrocławiu. Wyjaśniła, dlaczego zespół projektowy zdecydował się na taki projekt. – Byliśmy zaniepokojeni tym, jak dziennikarze mówią o Romach. Ich brak obiektywności może wpływać na pogłębianie stereotypów Polaków na temat Romów. Postanowiliśmy zaangażować studentów dziennikarstwa lub osoby z zacięciem dziennikarskim do tego, żeby wspólnie przyjrzeć się temu problemowi.

Iwona Frydryszak, współorganizatorka projektu opowiedziała pokrótce o tym, co studenci robili podczas projektu. – Podczas wrocławskiej części projektu skupiliśmy się na odwiedzeniu miejsc i kontaktach z osobami zajmującymi się tematyką romską. W Urzędzie Wojewódzkim rozmawialiśmy z pełnomocnikiem do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Uczestnicy projektu udali się również na Brochów, gdzie badali sytuację powstającego tam Centrum Kultury Romów. Z kolei w Olomouc odwiedziliśmy szkołę podstawową, w której uczą się tylko dzieci romskie. Zawitaliśmy także do miasteczka Przerow, gdzie powstał reportaż.

Następnie przeprowadzono quizy sprawdzające wiedzę gości Kalaczakry na temat Romów. Okazało się, że odpowiedzi na takie pytania, jak: Skąd przybyli Romowie, wcale nie były oczywiste. Nie przybyli bowiem z Rumunii, jak powszechnie się uważa, ale z Indii.

Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna Katarzyny Wiekery, która pisała pracę magisterską na temat wizerunku Romów w polskich mediach. Prezentacja miała uporządkować fakty dotyczące Romów i uświadomić problemy z którymi boryka się zarówno ta mniejszość narodowa, jak również zamieszkiwane przez nią państwa.

Następnie Grzegorz Frąc, współautor reportażu o pochodzie skinheadów w czeskim Przerowie opowiedział krótko, jak narodził się pomysł na tą inicjatywę. W dokumencie wypowiadali się mieszkańcy getta w Przerowie, którzy wspominali to przerażającym dla nich wydarzenie. Nadal odczuwają strach przed podobnym incydentem. Chwalili jednak współpracę z policją, której ufają oraz dobre relacje z mieszkańcami miasta, którzy nie są w stosunku do nich uprzedzeni.

Do panelu dyskusyjnego została zaproszona Maria Łój, prowadząca świetlicę dla romskich dzieci na wrocławskim Brochowie oraz Jana Sustova, dziennikarka czeskiego radia. Opowiadały o problemach Romów w Polsce i Czechach. Wyjaśniały też wątpliwości i odpowiadały na pytania, które padały z widowni.

Dla gości wczorajszej imprezy zostały przygotowane foldery, z których można się dowiedzieć czegoś więcej na temat projektu Meeting Czech - Polish Neighbours obejrzeć zdjęcia wykonane podczas projektu, przybliżyć sobie fakty dotyczące Romów. Folder zamyka wywiad z Tadeuszem Paczkowskim, zastępcą stowarzyszenia Romani Bacht, który zaangażowany jest w powstawanie Centrum Kultury Romów na wrocławskim Brochowie.

Polacy wiedzą o Romach niewiele, a media nie są w tej kwestii pomocne. Znamy romskie dzieci próbujące grać na akordeonie w tramwaju lub Romki żebrujące na ulicy. Tego typu zachowania nie pomagają kształtować ich pozytywnego wizerunku w naszej świadomości. Jeśli jednak nie chcemy być w swoich ocenach powierzchowni, korzystajmy z okazji, które pogłębią naszą wiedzę. Taką okazją było niewątpliwie wczorajsze spotkanie w Kalaczakrze.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto