Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosja dywersyfikuje eksport nośników energii. Ropociąg do Chin

Andrzej Mazurkiewicz
Andrzej Mazurkiewicz
Rosja konsekwentnie dywersyfikuje kanały eksportu energii. 1 stycznia 2011 roku otwarto nowy ropociąg pomiędzy Rosją i Chinami. Planowany jest transport 15 milionów ton ropy rocznie przez najbliższe 20 lat.

Rosja konsekwentnie dywersyfikuje kanały eksportu nośników energii. 1 stycznia 2011 roku otwarto nowy ropociąg pomiędzy Rosją i Chinami. Planowany jest transport 15 milionów ton ropy rocznie przez najbliższe 20 lat.

Ropociąg zaczyna się w miejscowości Tajszet. Główna nitka ma długość 2694 kilometry biegnie do miejscowości Skoworodzino. Tam planowane jest rozwidlenie. Budowa głównej nitki rozpoczęła się w 26 kwietnia 2006 roku. Została ona uruchomiona 28 grudnia 2009 roku. Od rozwidlenia biegnie uruchomiony właśnie ropociąg do miasta Daqing przez przejście graniczne Mohe. Z Daqing ropa naftowa może być przepompowywana istniejącym już chińskim ropociągiem dalej na południe, m. in. do Pekinu. Druga nitka od rozwidlenia planowana jest do portu Koźmino w zalewie Nachodka.

Ropociąg ze Skoworodzina do Chin ma długość 1024 kilometry, z czego część na terytorium Rosji ma długość 64 kilometry, a na terytorium Chin 960 kilometrów. Jak już wspomniano, został on uruchomiony 1 stycznia. O randze ropociągu świadczy fakt, że w uroczystości zakończenia prac budowlanych we wrześniu 2010 roku brali udział prezydent Dmitrij Miedwiediew i sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Hu Jintao. Z punktu widzenia Chin jest to bezpośrednie połączenie złóż ropy naftowej w Rosji z chińską siecią ropociągów.

Zakończenie ropociągu do pozwoli na obniżenie kosztów transportu ropy i odciążenie chińskich portów. Uruchomienie drugiej nitki do Koźmina umożliwi eksport ropy z Rosji do krajów regionu Oceanu Spokojnego, w tym do USA.

Innym elementem dywersyfikacji eksportu nośników energii jest szeroko komentowany
gazociąg pod dnem Bałtyku z Wyborga koło Petersburga do Greifswaldu w Niemczech. Z punktu widzenia Rosji, jego celem jest ominięcie niestabilnych krajów (Ukraina, Polska, Białoruś), przez które przechodzą gazociągi lądowe z Rosji do Europy Zachodniej.

&#1042

&#1056

&#1057

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto