Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosja i Japonia po 67 latach podpiszą traktat pokojowy?

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Siergiej Ławrow
Siergiej Ławrow Kai Mörk;You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work to remix - to adapt the work;WikiCommons
Przebywający z wizytą w Tokio, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja i Japonia mogą bezwarunkowo rozpocząć rozmowy w sprawie podpisania traktatu pokojowego, który formalnie zakończyłby II wojnę światową.

"Nasze stanowiska odnośnie traktatu pokojowego jeszcze się różnią, ale potwierdziliśmy gotowość do kontynuowania wysiłków w celu znalezienia kompromisu" - powiedział dziś Siergiej Ławrow, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti.

Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji padła na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z szefem japońskiej dyplomacji, Koichiro Gemba.

Główny problem, który od 67 lat nie pozwala Rosji i Japonii formalnie zakończyć II wojny światowej, stanowi spór wokół zajętych w 1945 roku przez Związek Radziecki japońskich Terytoriów Północnych, zwanych przez Rosjan Wyspami Kurylskimi.

Czytaj też: Operacja kwantuńska. II wojna światowa wciąż trwa

Wszystko zaczęło się w roku 1951, podczas konferencji pokojowej w San Francisco. Japonia podpisała wówczas traktat pokojowy z 49 państwami i choć radziecka delegacja uczestniczyła w owej konferencji, Związek Radziecki nie proklamował przyjętego tam traktatu pokojowego, a co za tym idzie oba państwa - Japonia i ZSRR - formalnie pozostały w stanie wojny. Teoretycznie więc pomiędzy Rosją - jako spadkobierczynią ZSRR - oraz Japonią do dziś toczy się wojna.

Konflikt na linii Moskwa-Tokio zaostrzył się w listopadzie 2010 roku, kiedy to Dmitrij Miedwiediew, jako pierwszy rosyjski przywódca, odwiedził Kunaszyr - drugą co do wielkości wyspę spornego archipelagu. Wynikiem wizyty rosyjskiego prezydenta było m.in odwołanie japońskiego ambasadora w Rosji, który nie poinformował zawczasu swojego rządu o zamiarach Miedwiediewa. Już po fakcie, premier Japonii określił wizytę prezydenta Rosji na wyspie Kunaszyr mianem "godnej pożałowania".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto