Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny

Andrzej Mazurkiewicz
Andrzej Mazurkiewicz
Święto wiosny, ch
Święto wiosny, ch Andrzej Mazurkiewicz - zrzut ekranu
2 lutego, w przeddzień Nowego Roku według kalendarza księżycowego, rozpoczyna się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny. 3 lutego rozpoczyna się rok królika. Będzie trwać do 22 stycznia 2012 roku.

2 lutego, w przeddzień Nowego Roku według kalendarza księżycowego rozpoczyna się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny. 3 lutego rozpoczyna się w rok królika, który będzie trwać do 22 stycznia 2012 roku.

Święto wiosny, tłumaczone często jako festiwal wiosny (spring festival), po chińsku chūnjié (czundzie), od niepamiętnych czasów jest najważniejszym świętem Chińczyków. Jest to ściśle związane z wierzeniami i z chińską astrologią. Zmiana roku powoduje zmianę ogólnej sytuacji na świecie, zmianę subtelnych sił działających na naturę i człowieka. Należy posprzątać stary rok i przygotować się do nowego. Łączy się to z "zamykaniem spraw" starego roku i odpowiednim rozpoczęciem nowego. Na przykład dobrze jest przed Nowym Rokiem zwrócić długi. Dobrze jest odstraszyć złe duchy. Dobrze jest spotkać się w ramach całej rodziny, żeby w Nowym Roku rodzina trzymała się razem. Dobrze jest przyciągnąć szczęście i pomyślność do domu rodzinnego. Firmę trzeba otworzyć odpowiedniego dnia Nowego Roku. Typowe czynności magiczne.

Tradycyjnie święto wiosny rozpoczyna się w wigilię księżycowego Nowego Roku i trwa 15 dni, a kończy świętem latarni. Obecnie w związku z przyspieszeniem tempa życia zostało to skrócone do kilku dni. W Chińskiej Republice Ludowej wolna jest wigilia i pierwsze dwa dni Nowego Roku. W zależności od dnia tygodnia może to być nawet do siedmiu dni, włączając weekend. Przed Nowym Rokiem rozpoczyna się wędrówka ludów. Każdy Chińczyk stara się spotkać ze swoją rodziną. W Chinach oznacza to kilkadziesiąt milionów osób, które co roku jadą do domu, a później wracają do miejscowości, w której pracują.

Z uwag praktycznych. Jest zdecydowanym nietaktem umawianie się z Chińczykami w okolicach Nowego Roku. Tradycyjnie urlop brany jest w tym okresie, na ogół przynajmniej kilka dni wcześniej. Przecież trzeba zrobić porządki w domu. Zrobić miejsce dla szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. Kupić nowe ubranie, buty, ostrzyc się, co symbolizuje nowy początek.

W ramach przygotowań niektórzy malują drzwi i ramy okien na kolor czerwony. Do przygotowania ozdób używa się dużo czerwonego papieru. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z symbolami komunizmu. Chodzi o odstraszenie złych duchów, a w przeszłości potwora Nián, który bał się czerwonego koloru.

Dzisiaj, w wigilię Nowego Roku, rodziny od rana wspólnie przygotowują jedzenie. Czas będzie spędzany przede wszystkim w rodzinnym gronie. Przygotowywana jest zupa rybna. Poza tym na północy także pierożki jiǎozi (dziaozy), a na południu ciasto niángāo. Osoby wierzące po obiedzie pójdą do świątyni. Pozostali będą czekać na północ. O północy nie zabraknie petard, które mimo wielu wypadków, nie są zabronione na większości obszaru. W chińskiej telewizji, jak co roku od 1982 roku, transmitowana będzie noworoczna gala.

Jeszcze coś o roku królika. W tym roku do ważnych obszarów będą należały rodzina, spokój, harmonia, doskonalenie się, dyplomacja. Powinien być to oddech po ostatnim roku tygrysa. Według niektórych drzewo w króliku spotyka się z metalem (cykl pięciu elementów), co wróży kontynuację problemów z roku tygrysa, ponieważ wpływ metalu będzie osłabiał wpływ drzewa.

Co będzie się działo w ramach Nowego Roku jutro - w jutrzejszym odcinku.

Chiński Nowy Rok
Chinese New Year

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczęło się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto