MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

RPO o proteście „media bez wyboru”: Wolne, niezależne media są niezbędnym elementem demokracji, służą prawdzie i rzetelności informacji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
RPO o proteście „media bez wyboru”: Wolne, niezależne media są niezbędnym elementem demokracji, służą prawdzie i rzetelności informacji
RPO o proteście „media bez wyboru”: Wolne, niezależne media są niezbędnym elementem demokracji, służą prawdzie i rzetelności informacji fot. adam jankowski / polska press
„Może wpłynąć w sposób istotny na ograniczenie wolności mediów i wolności słowa, a tym samym ograniczenie prawa obywateli do informacji” – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odnosząc się do ustawy wprowadzającej podatek od mediów i reklamy.

„Wolne, niezależne media są niezbędnym elementem demokracji, służą prawdzie i rzetelności informacji. Bez nich nie można skutecznie ochraniać obywatelskich praw i wolności w konfrontacji z władzą” – możemy przeczytać w oświadczeniu Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, które odnosi się do projektu ustawy wprowadzającej podatek od mediów i reklam.

RPO w swoim oświadczeniu podkreślił, że rządowa inicjatywa może „wpłynąć w sposób istotny na ograniczenie wolności mediów i wolności słowa, a tym samym ograniczenie prawa obywateli do informacji.”

Składka niezgodna z konstytucją

Jak zaznacza Bodnar, składka proponowana przez rząd jest niezgodna z obowiązująca konstytucją. Pomimo że Rada Ministrów ma prawo określać wysokość danin publicznych, to jednak nie posiada w tej kwestii władzy absolutnej.

„Ograniczeniem są przede wszystkim zasady państwa prawnego. Wykonanie obowiązku daninowego nie może też prowadzić do naruszenia istoty konstytucyjnych wolności i praw. W tym wypadku: konstytucyjnie gwarantowanych wolności mediów (art. 14 Konstytucji RP) oraz wolności słowa (art. 54 Konstytucji RP)” – czytamy w oświadczeniu.

Bankructwo i zwolnienia

Adam Bodnar w oświadczeniu zwrócił uwagę na fakt, że „uzasadnienie milczy na przewidywanych skutków przyjęcia ustawy dla rynku medialnego.” A jednocześnie pojawiają się analizy, które pokazują, że skutkiem „mogą być liczne bankructwa rodzimych mediów i ograniczenie niezależności dziennikarzy, a nawet ich grupowe zwolnienia.”

Rzecznik Praw Obywatelskich szczególną uwagę zwrócił na sytuacje lokalnych mediów, które często balansują na granicy wypłacalności w związku z mniejszym dostępem do usług reklamowych.

Możliwe jest też wystąpienie bariery finansowej, ponieważ w związku z podniesieniem opłat czytelnicy czy słuchacze napotkają przeszkodę w dostępie do informacji.

Pogorszenie konkurencyjności

RPO zwrócił także uwagę, że porównując ten projekt z podobnymi ustawami innych państw UE należy zwrócić uwagę na uwarunkowania ekonomiczne i polityczne rynku medialnego.

Podkreślił także, że „na forum OECD oraz Unii Europejskiej trwają zaawansowane prace nad tzw. „podatkiem cyfrowym”.” Tym samym „wprowadzanie podobnego, równoległego rozwiązania na szczeblu krajowym może więc znacząco pogorszyć konkurencyjność polskich mediów.”

Rzecznik na końcu zwrócił się do wszystkich obywateli, by „angażowali się w obronę prawa obywateli do informacji i nie godzili się na jego ograniczanie z jakiekolwiek przyczyny, a zwłaszcza w tak podejrzanie zafałszowanej postaci, jak zaproponowany przez rząd podatek od reklam.”

Posłanka PiS jest innego zdania

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka podczas rozmowy z portalem tvp.info stwierdziła, że projekt ustawy jest podobny do tych, które obowiązują w innych państwach europejskich na przykład w Austrii – To nie jest żadne nowe rozwiązanie – mówiła.

Zwróciła także uwagę, ze protestują podmioty, które wspierają totalną opozycję. – Protest ma na celu zaalarmowanie międzynarodówek opinii publicznej – dodała.

- Jeśli chodzi o ustawę to jest projekt na etapie prekonsultacji. Dopiero o tym powiedział premier Mateusz Morawiecki. Cała dyskusja o jej szczegółach dopiero przed nami – zaznaczyła Lichocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto