Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: 5. rocznica Towarzystwa Miłośników Orzegowa

Redakcja
Fajrowali radośnie. Piąty, znaczący jubileusz świętowało Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Rocznicowe uroczystości poprzedziła msza święta odprawiona w kościele pod wezwaniem Michała Archanioła.

Odświętne spotkanie członków i przyjaciół, sponsorów i dobrodziejów TMO odbyło się w orzegowskiej restauracji Metaxa, nie po raz pierwszy udostępnionej społecznikom przez właściciela, Stanisława Burzyńskiego. Przybyła "mocna grupa" członków mieszkających w Niemczech, „pod wodzą” Józefa Schopa i Georga Osdartego.

Wieczór rozpoczęła prezentacja multimedialna przebytej przez TMO drogi i pełnych pasji działań na rzecz dzielnicy oraz miasta. Jest tych dokonań długaśna lista i choć wszystkie zasługują na uznanie wspomnijmy jedynie niektóre.

Pomysł powołania towarzystwa zrodził się w głowie prezesa Marka Kobierskiego, w trakcie obchodów 700-lecia Orzegowa. Początkowo grupa pasjonatów spotykała się w salce katechetycznej, za przyzwoleniem byłego proboszcza, Józefa Grelli, potem przytuliło ich Koło Klubu Inteligencji Katolickiej i jego szef Janusz Mikulski.

Przed trzema laty stowarzyszenie otrzymało zdewastowany lokal, w starym budynku, przy ulicy Czapli. Dziś, wyremontowane własnymi rękoma członków stanowi przytulne miejsce pracy i comiesięcznych zebrań, przy kawie herbacie i ciastach nieodmiennie pieczonych przez Annę Szulc i Grażynę Bytom. Wiele pracy remontowi poświęcił Jerzy Porada, który prowadzi także stronę internetową TMO: www.orzegow.home.pl.

W siedzibie TMO gromadzone są pamiątki z przeszłości Orzegowa. Imponujące albumy starych fotografii zgromadził Ernest Talaga, na domiar opisując utrwalone na kliszy dawne sytuacje i ich uczestników. On także wraz z Jerzym Poradą opracowuje coroczne Kalendarze Orzegowskie, ciesząc się niezmiennym powodzeniem, nie tylko u mieszkańców dzielnicy.

Ściśle związki łączą TMO ze Szkolą Podstawową nr 36, której dyrektorka, Iwona Skrzypczyk-Sikora była przez pierwszą kadencję wiceprezeską zarządu.

Spory rozgłos i uznanie społeczne przyniosła TMO opieka nad starym nieczynnym i zabytkowym cmentarzem przy ulicy Orzegowskiej. Kilka lat starań, odmieniło ten zapuszczony i zachwaszczony zakątek, miejsce wiecznego spoczynku wielu zasłużonych orzegowian. Swój czas poświęcają tu głównie: Anna Szulc, Halina Podeszwa, Paweł Kroliczek, i Krystian Majcherczyk z rodziną. Opieka nad cmentarzem, a także odrestaurowane z powodzeniem mauzoleum ofiar katastrof górniczych i innych tragedii dziejowych wymaga niestety pieniędzy. Zdobywają je członkowie kwestując corocznie w Dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki. Wspierają ich harcerze z orzegowsko-godulskich Drużyn Grunwaldzkich, „wzywani do czynu” przez druha Michała Suska.

Staraniem TMO radni miasta przemianowali jedną z ulic na ulicę Piotra Tomanka, przedwojennego, długoletniego naczelnika samodzielnej gminy orzegowskiej.

Obfita i systematyczna jest działalność kulturalna i sportowa. Corocznie odbywają się zyskując coraz większą rangę Orzegowskie Turnieje Piłkarskie Dzieci i Młodzieży oraz festyny rodzinne.

Sam prezes Kobierski oprowadza chętnych po Orzegowie, podczas spacerów historycznych organizowanych wspólnie z Agnieszką Płaszczyk, kierowniczką filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odbywają się one o każdej porze roku, i przez to są atrakcyjne dla młodszych i starszych uczestników. Każdorazowo bierze udział około 30 osób, które docierają do mety po kilkukilometrowej marszrucie. Pokłosiem tych spacerów stal się ”Album Orzegowski”. Agnieszka wraz z Anną Grzonką i Stanisławą Schimerą oraz Bogusławem Poważą jest tez inicjatorka plenerów fotograficznych i malarskich.

W trakcie spotkania wręczono nagrody zwycięzcom ostatniego pleneru: Agnieszce Lutek, prawnuczce słynnego w Orzegowie Maksymiliana Chroboka, którego imię nosi muzeum miejskie oraz Jerzemu Kacperkowi.

Prezes wręczyl również dyplomy wspołpracowniczkom i benefatorom.

Rocznicowy wieczór był wspaniałą okazją do wspomnień i snucia nowych planów. Życzenia i kwiaty w imieniu prezydent miasta, Grażyny Dziedzic, złożył wiceprezydent Michał Pierończyk.

Gratulacje i prezenty przekazali także: ksiądz proboszcz Ryszard Nowak, profesor Bronisław Barchański, Józef Schopa oraz Adam K. Podgórski, członek współzałożyciel TMO, a zarazem przewodniczący partnerskiej organizacji, Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew OPP.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto