Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląśka. Przedsiębiorcy i rzemieślnicy obchodzili swoje święto

Redakcja
W sobotę, 17 marca, na dwa dni przed kościelnym wspomnieniem świętego Józefa Oblubieńca, odbyły się tradycyjne uroczystości patronalne rudzkich rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

Masowe produkty dominują wszechwładnie na rynku. Nie ma zapotrzebowania na ręczną robotę. Młodzież wcale nie garnie się do rzemiosła.

W Rudzie Śląskiej jest nieco lepsza sytuacja. Tutaj tradycje przedsiębiorczości rodzinnej, tradycje małych i średnich przedsiębiorstw są na szczęście jeszcze dość silne, a udział takich firm w życiu społecznym i ekonomicznym miasta czy regionu jest dość znaczący.

Uroczystości zorganizował Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej, stowarzyszenie o półwiecznej tradycji, skupiające obecnie 87 zakładów głownie z takich branż jak: handel, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarnictwo, cukiernictwo, budownictwo, mechanika, elektromechanika, blacharstwo, lakiernictwo, kominiarstwo. Współorganizatorem obchodów była Spółdzielnia Rzemieślnicza "BUDREM", funkcjonująca od 1968 roku

W kościele pod wezwaniem świętej Barbary odbyła się uroczysta msza święta w intencji rzemieślników, ich rodzin, pracowników i uczniów. Koncelebrował ją
ks. dr Grzegorz Olszowski kanclerz kurii metropolitalnej w Katowicach razem dziekanami i proboszczami parafii rudzkich. Procesję wewnątrz kościoła otwierały poczty sztandarowe oraz starszyzna cechowa: Marek Gołąbek, cechmistrz Krajowego Cechu Fotografów, ponadto rudzcy cechmistrze: Grzegorz Skudlik, Jakub Wyciślik i Jerzy Paja.

"Jestem całym sercem z rudzkimi rzemieślnikami. Tęsknię za pięknem, które jest efektem pracy ludzkich rąk, a nie maszyny. Bardzo szanuję grupę zawodową, jaką są rzemieślnicy i cieszę się, że w naszym mieście działa ona tak prężnie. Widzę dalszą potrzebę kultywowania pięknych tradycji" - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, obecna i podczas nabożeństwa, i podczas przyjęcia w restauracji Adria.

Na spotkanie przybyli z gratulacjami i życzeniami również: poseł Grzegorz Tobiszowski, Jarosław Wieszołek, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska, Iwona Bagińska, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy, Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz Zbigniew Domżalski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

W trakcie spotkania wręczono wysokie wyróżnienia branżowe. Honorową Odznaką Rzemiosła, przyznaną przez Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, uhonorowano Małgorzatę Swaczynę. Złote Medale im. Jana Kilińskiego odebrali: Dorota Zubek i Regina Szajbel, w imieniu syna, Lucjana.

Iwona Bagińska wręczyła wiązanki kwiatów pierwszym damom rudzkiej przedsiębiorczości rodzinnej: Małgorzacie Kuś, Barbarze Poloczek oraz Krystynie Budny.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto