Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Ślubowanie i pasowanie uczniów w rzemiośle

Redakcja
W Domu Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach uroczyście przyjęto w poczet uczniów 109 kandydatów na rzemieślników. Rozpoczęli oni naukę pod nadzorem 55 mistrzów.

Głównymi bohaterami byli młodzi ludzie z 5 rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. W gronie gości znaleźli się: Grażyna Dziedzic, prezydent miasta, Józef Osmenda, wiceprzewodniczący Rady Miasta, Kazimierz Myszur, przewodniczący Komisji Oświaty i Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty UM. Przybyli reprezentanci różnorodnych cechów, pedagodzy i dyrektorowie szkół, właściciele firm rzemieślniczych.

Wprowadzono sztandary, a za stołem prezydialnym zasiedla starszyzna Rudzkiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości: Grzegorz Skudlik, Jakub Wyciślik i Jerzy Paja.

Grzegorz Skudlik podkreślił wyjątkową rolę wydarzenia, jakim jest przyjęcie młodego człowieka do zacnej rodziny rzemieślniczej. To nie tylko hołdowanie tradycji, ale wyraz znaczenia jakie przywiązuje się do kształcenia kadr dla małej i średniej przedsiębiorczości. w większości przedsiębiorczości rodzinnej, opartej na ścisłych i wzorowych relacjach ludzkich.

Na początku srebrnymi Odznakami Mistrza wyróżniono zasłużonych nauczycieli i wychowawców w rzemiośle: Lucynę Włodarczyk, Mariana Markiewkę i Damiana Dudę. Dekoracji dokonała Beata Białowąs, wicedyrektor Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Ślubowanie na sztandar dzierżony przez chorążego Adama Paję, złożyli: Karolina Grabowska, Patryk Pyzik i Aneta Mazur.

Potem kolejno, wszyscy uczniowie zostali pasowani buławą przez starszego cechu, Grzegorza Skudlika, uzyskując oficjalne, potwierdzone stosownym certyfikatem, namaszczenie na kandydata na rzemieślnika imprezę poprowadziła
sprawnie Monika Czoik. W części artystycznej, ze współczesną inscenizacją bajki o Czerwonym Kapturku, na podstawie scenariusza Tomasz Fica i w reżyserii Beaty Malewskiej-Pająk, wystąpiła grupa sceniczna „Profilaktyka a Sztuka”, kierowana przez nadkomisarza Krzysztofa Piechaczka z Komendy Miejskiej Policji.

Była to już 27. uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia, zorganizowana w Rudzie Śląskiej. - Tutejszy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości, jako jedyny obecnie na Śląsku, kultywuje te szczytną i godną podtrzymania tradycję – informuje Jakub Wyciślik, podstarszy cechu. – Dlatego w uroczystości z ochotą wzięli udział uczniowie szkół z ościennych miast: Zabrza, Świętochłowic, Gliwic, Chorzowa i Bytomia .

Na liście zawodów rzemieślniczych w Polsce widnieje 120 pozycji. Katowicka Izba Rzemieślnicza skupia przedstawicieli 65 branż, natomiast rudzka - około trzydziestu. Wśród zawodów najchętniej wybieranych przez młodzież szukającą atrakcyjnego i dochodowego zajęcia w życiu, są dzisiaj: fryzjer, mechanik, elektromechanik, blacharz i lakiernik samochodowy, fotograf, ślusarz, cukiernik, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, rzadziej kucharz, murarz tynkarz i sprzedawca.

Inez Orzeszkow rozpoczęła naukę pod fachowym nadzorem renomowanego rudzkiego fryzjera, Lucjana Szajbla. Zapytana, czy nie przeraża ją liczba konkurentów do zawodu, odpowiedziała rezolutnie. - Fryzjerów jest wielu,
natomiast dobrych bardzo mało. Ja się postaram być najlepszą!
To się nazywa wiara w przyszłość!

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto