Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudzianie na śmieciobranie!

Redakcja
Konferencja
Konferencja Adam K. Podgórski
Czysto jest nie tam, gdzie wielu sprząta, tylko tam, gdzie niewielu brudzi! Taki wniosek wypływa z konferencji miejskiej, w której uczestniczyli młodzi ekolodzy z rudzkich szkół.

4 marca w rudzkim magistracie, pod honorowym patronatem prezydenta miasta, odbyła się VI Międzyszkolna Konferencja pn.: „Jak kompleksowo rozwiązać problem odpadów w naszym mieście?”. Sympozjum zorganizowane przez Stowarzyszenie „EcoTerra” oraz Szkołę Podstawową Nr 13, we współdziałaniu z Rudzkim Towarzystwem Przyjaciół Drzew oraz Koalicją Rudzkich Organizacji Pozarządowych „Lepsze Miasto” rozpoczęła roczny projekt „Moja Ruda jest zielona - edukacja ekologiczna kluczem do czystego miasta”.

Konferencja zwróciła uwagę na najważniejsze aspekty ochrony środowiska w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz zbierania, segregowania i utylizacji odpadów komunalnych, pochodzących z gospodarstw domowych. Według wiceprezydent Krystyny Kurowskiej, corocznie na likwidację nielegalnych śmietnisk miasto przeznacza ponad 150 tysięcy złotych.

Zastawania, co każe ludziom wlec do lasu i na łąki stare tapczany, lodówki, telewizory i worki ze śmieciami, w miejsca gdzie trudno wjechać nawet specjalistycznym sprzętem, zamiast zawieźć je na ogólnodostępne wysypiska komunalne albo zostawić przy
osiedlowym śmietniku.

Uczniowie rudzkich szkół podczas autorskich, zespołowych prezentacji przedstawić spostrzeżenia, a także propozycje działań na rzecz ochrony środowiska.

Zaprezentowało się osiem szkół: podstawowych, gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych. Dr Renata Przywarska z Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu przygotowała wystąpienie nt. „Możliwości kompleksowego rozwiązania problemu odpadów komunalnych”. Powołana komisja wniosków, zapisywała postulaty oraz propozycje młodzieży. najważniejsze z nich to: utworzenie centralnej, rudzkiej spalarni odpadów;
edukacja ekologiczna w szkołach, przedszkolach oraz edukacja dorosłych przez dzieci i młodzież, likwidację dzikich wysypisk śmieci, organizowanie akcji „Rudzianie – dziś śmieciobranie”; wprowadzenie „kar i nagród” za segregację odpadów.

O działaniach swojej organizacji opowiedział Adam K. Podgórski z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, zachęcając do udziału w sadzeniu drzew dla uczczenia 650-rocznicy Kochlowic, oraz do stworzenia rudzkiego arboretum.

Anna Nawrot ze Stowarzyszenia Wspierania Ekonomii Etycznej Pro Ethica, przedstawiła projekt „Po kolei” zainicjowany przez Koalicję Rudzkich Organizacji Pozarządowych. Celem projektu jest rewitalizacja terenów po dawnych liniach kolejowych w Rudzie Śląskiej i przekształcenie ich w zadbane trasy spacerowo – rowerowe, otoczone ternami rekreacyjnymi.

W edukacji ekologicznej nie chodzi tylko o wpajanie uczniom regułek ekologicznych –przekonuje Agnieszka Kominek, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ekologii „EcoTerra”. -Chcemy zdecydowanie aktywizować uczniów oraz ich opiekunów, inicjując rożne działania ekologiczne. Pokazać, że środowisko naturalne jest dla nas ważne, i że w Rudzie Śląskiej mieście są podejmowane ważne i pożyteczne działania proekologiczne.

Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki w postaci książek. Nauczycielom oraz przedstawicielom władz miasta wręczono symboliczne kwiaty w doniczkach, które miały stać się zachętą do tego, aby Ruda stała się w końcu Zielona.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto