Rusza 50. edycja Lata z Radiem

Materiał informacyjny POLSKIE RADIO S.A.
Udostępnij:
W poniedziałek 21 czerwca o godz. 9.00 w Programie 1 Polskiego Radia wybrzmi kultowa melodia „Polka Dziadek”, która zainauguruje start 50. edycji Lata z Radiem. Z okazji jubileuszu Jedynka przygotowała szereg atrakcji – koncerty w wyjątkowych sceneriach, konkursy z nagrodami, interaktywne słuchowisko, a reporterzy tradycyjnie wyruszyli w Polskę, aby odkrywać dla słuchaczy najpiękniejsze miejsca w kraju. Pierwsze Lato z radiem zostało wyemitowane 1 lipca 1971 roku jako krótki magazyn informacyjny, a od 1973 roku jest nadawane na żywo.

Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 12.00, dziennikarze Jedynki nadawać będą z wyjątkowych miejsc w Polsce. Pierwszego dnia Lata z Radiem znajdą się w Grudziądzu i wzbiją się w powietrze balonem. W kolejnych dniach, będąc na tropie polskich szlaków, udadzą się na Podlasie, następnie przybliżą słuchaczom urok niespotykanych już końskich zaprzęgów - bryczek, dorożek, wozów, przeniosą się także do świata iluzji, poszukają letniej stolicy Polski oraz poznają lepiej góralską kulturę i historię. Tradycyjnie Lato z Radiem poprowadzą m.in. Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Daniel Wydrych, Agnieszka Kunikowska, Joanna Racewicz, Marzena Kawa.

Tegoroczną nowością trasy będzie peleton motocyklowo-rowerowy, przygotowany wspólnie z Polskim Radiem Kierowców. Reporterzy przemierzą najpiękniejsze trasy rowerowe i motocyklowe. Spotkać ich będzie można zarówno na północy, jak i południu kraju.

Niezmiennym punktem Lata z Radiem będą także znane i lubiane przez słuchaczy konkursy – Skojarzenia oraz Karuzela z nagrodami.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie także wyjątkowych koncertów, które będzie można obejrzeć z każdego miejsca na świecie. Będzie to muzyczna uczta nie tylko dla ucha, ale także dla oka – gwiazdy wystąpią chociażby w przepięknej scenerii Zamku Książ, w Pałacu w Nieborowie, a nawet – w rodzinnym domu artystów. Zagrają m.in. Cleo, Maryla Rodowicz, Pectus czy De Mono. Premiery będą miały miejsce w każdy piątek o godz. 20.00, zarówno w wersji audio na antenie Programu 1 Polskiego Radia, jak i w mediach społecznościowych, kanale YouTube oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.

50. urodziny Lata z Radiem to także doskonała okazja do podsumowania 5 dekad wspaniałej muzyki. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało 2 wydania płytowe – box 5 płyt CD oraz unikatową płytę winylową w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy. Czarny krążek otworzy „Polka Dziadek”, a kolejne utwory to 10 polskich piosenek, z trudnością wybranych spośród tych, które królowały w Lecie z Radiem na przestrzeni lat.

Program 1 wspólnie z Teatrem Polskiego Radia przygotował również interaktywne słuchowisko – „Klub wielbicieli Agaty Ch.” napisane specjalnie z okazji 50-lecia Lata z Radiem przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską (autorki m.in. popularnego cyklu powieściowego „Ogród Zuzanny”). Co tydzień słuchacze będą mieli wpływ na dalszy przebieg fabuły: zagłosują, którą z dwóch proponowanych wersji wydarzeń mają wybrać bohaterowie. W rolach głównych wystąpią Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Mastalerz, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska, Jarosław Gajewski czy Krzysztof Szczepaniak.

Bardzo łatwo będzie przenosić się pomiędzy koncertami, anteną czy trasą reporterską za pomocą aplikacji Jedynki Polskiego Radia, która na dwa miesiące zamieni się w aplikację Lata z Radiem.

Więcej na temat wszystkich atrakcji jubileuszowej edycji Lata z Radiem na antenie Programu 1 oraz na stronie latozradiem.pl

Dodaj ogłoszenie