Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybki akwariowe pomogą leczyć raka?

Maria Piękoś
Maria Piękoś
http://www.livescience.com/php/multimedia/imagedisplay/img_display.php?s=animalworld&c=&l=on&pic=080206-seethru-fish-02.jpg&cap=Researchers created a see-through zebrafish so they can study disease processes, including the spread of cancer
http://www.livescience.com/php/multimedia/imagedisplay/img_display.php?s=animalworld&c=&l=on&pic=080206-seethru-fish-02.jpg&cap=Researchers created a see-through zebrafish so they can study disease processes, including the spread of cancer http://www.livescience.com/php/multimedia/imagedisplay/img_display.php?s=animalworld&c=&l=on&pic=080206-seethru-fish-02.jpg&cap=Resear
Naukowcy stworzyli nową, przeźroczystą rasę rybek. Zamierzają poprzez ich obserwacje śledzić postępujące choroby, w tym nowotwory - podał serwis naukowy livescience.com.

Danio pręgowane – słodkowodne ryby z rodziny karpiowatych od dawna były wykorzystywane w rozmaitych badaniach genetycznych. Głównie z trzech powodów: łatwo się rozmnażają, charakteryzują się szybkim cyklem życiowym, a ich ciała w okresie embrionalnym są przeźroczyste. Naukowcy skupili się właśnie na tej ostatniej z właściwości i przedłużyli ją na cały okres życia rybek. Obecnie Danio, zwane z angielskiego zebra-fish, odsłaniają swoje organy wewnętrzne oczom badaczy Dziecięcego Szpitala w Bostonie.

Wcześniej obserwacjom poddawano rybie embriony, których ciało w wieku około czterech tygodni zaczynało matowieć. Obecnie można już śledzić rozwój guzów w czasie rzeczywistym poprzez cały cykl życiowy rybek. Danio są pod wieloma względami genetycznie podobnie do człowieka, więc wykorzystuje się je jako modele ludzkiej biologii i chorób. Do tej pory naukowcy polegali na obserwacjach zebranych po śmierci osobników, ale w przypadku chorób postępujących w czasie, jak nowotwory, proces ten nie jest efektywny. – To jak robienie zdjęć, kiedy potrzebujemy filmu video – mówi dla livescience.com Richard White, z Instytutu Rakowego w Bostonie.

Danio kolorystycznie przypominają ubarwienie zebry: na lśniącym tle znajduje się kilka czarnych pręg. Nowa rasa powstała poprzez skrzyżowanie dwóch istniejących: jednej z zanikiem odblaskowego pigmentu i drugiej nie posiadającej czarnego. Pierwszy osobnik otrzymał wdzięczne imię Casper.

Naukowcy skupiają się obecnie na śledzeniu przerzutów choroby, które są w tej chwili największym problemem onkologów. Są już pewni co do faktu, iż rozprzestrzenianie się komórek rakowych w organizmie nie następuje do przypadkowych organów. Eksperymentują wczepianiem fluorescencyjnych guzów czerniaka w ciała rybek i obserwują ich komórki pod mikroskopem. Czy dalekie kuzynki karpia pomogą w odkryciu metod powstrzymania rozwoju choroby? Czas pokaże.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto