MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard Kotys jako Paździoch bawi widzów nawet po śmierci. Wybitny aktor pozostawił po sobie pustkę

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Piętka, Krzemiński, Telus, Baranowski, Prończyk, Gałązka, Żukowski, Grąbczewski, Mikulski / AKPA
Ryszard Kotys to dla wielu Polaków po prostu Paździoch - jedna z głównych postaci kultowego serialu "Świat według Kiepskich". Aktor, który zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 r., pozostawił po sobie ogromną lukę. "Demon intelektu", jak określała go serialowa żona, czyli aktorka Renata Pałys, stworzył wiele niezapomnianych kreacji.

Ryszard Kotys (ur. 20 marca 1932 r. w Mniowie, zm. 27 stycznia 2021 r.) był wybitnym aktorem, którego znakomita większość widzów kojarzyła przede wszystkim z roli Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich". Był również "demonem intelektu", jak określała go Renata Pałys, wcielająca się w serialu "Świat według Kiepskich" w jego żonę.

Wybitny i twórczy artysta

Jednak rola Paździocha nie była jego jedyną, choć niewątpliwie jedną z najdłużej przez niego odgrywanych. W sąsiada Ferdka Kiepskiego wcielał się bowiem aż 21 lat. Aktor, który zmarł w wieku 88 lat w ciągu ponad 65 lat swojej kariery wystąpił w ponad 40 różnych serialach oraz 150 filmach fabularnych. Zobaczyć go można między innymi w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1964), "Vabank II, czyli riposta" (1984) epizodycznie wystąpił także w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies" (1966) i "Stawka większa niż życie" (1968). Jednym z ostatnich filmów, w których wystąpił, był "Klecha" Jacka Gwizdały (2021).

Kotys był również nagrodzonym aktorem teatralnym. W 1963 r. otrzymał wyróżnienie na IV Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Macieja w Kondukcie, w 1982 r. z kolei odebrał Nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru za najlepszą rolę epizodyczną w sztuce Po Hamlecie Jerzego Żurka. Kilka lat później, w 1986 r. otrzymał nagrodę na XXV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę w sztuce Iredyńskiego "Kreacja", zaś w 1998 odebrał Nagrodę Artystyczna Wojewody Łódzkiego. W 1999 r. odebrał wyjątkowe wyróżnienie - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Kochany ojciec i mąż

Ryszard Kotys przez całą swoją karierę z powodzeniem unikał skandali i nie miał w zwyczaju "romansować" z kolorową prasą. Jego pierwszą żoną była zmarła w 2017 r. scenografka Barbara Wojtkowska, z którą doczekał się syna Piotra. Para jednak rozwiodła się. Aktor w latach 80. XX wieku ożenił się ponownie, z młodszą o 26 lat aktorką Kamilą Sammler, z którą miał syna Eryka.

Problemy zdrowotne

Aktor pod koniec życia zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Na początku 2017 roku trafił do szpitala z powodu zapalenia płuc i płynu w opłucnej. Po wyjściu jego zdrowie stopniowo się pogarszało - prasa informowała, że zmaga się z demencją i miał problemy z poruszaniem się. W styczniu 2021 roku zaraził się wirusem COVID-19 i trafił do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł. Artystę pochowano na cmentarzu w Lusowie, gdzie mieszkał pod koniec życia. Uroczystość miała charakter świecki. Aktora pożegnali bliscy i przyjaciele.

Zobacz ulubione filmy i seriale w nowej jakości!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ryszard Kotys jako Paździoch bawi widzów nawet po śmierci. Wybitny aktor pozostawił po sobie pustkę - Telemagazyn

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto