MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd szykuje radykalne zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 5 tysięcy za przekroczenie prędkości i konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu

AIP
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Rząd przyjął projekt zmian, które mają poważnie zaostrzyć przepisy drogowe. Policjanci będą mogli nakładać mandaty do 5 tys. zł, a za jazdę po pijanemu kierowca straci samochód. Szykują się też inne, bardzo znaczące zmiany.

Wygląda na to, że fala tragicznych wypadków na polskich drogach w ostatnim czasie przelała w końcu falę goryczy. Po apelach polityków różnych opcji, aktywistów miejskich i organizacji pozarządowych, rząd postanowił drastycznie zaostrzyć kary dla piratów drogowych i kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Według obecnie obowiązujących przepisów, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze kierowca może otrzymać mandat w wysokości od 50 do 500 zł. Jeśli zmiany zatwierdzone przez rząd wejdą w życie, wysokość maksymalnej kary za przekroczenie prędkości (o ponad 30 km/h) wzrośnie do 5000 zł. W przypadku recydywy (ponownego popełnienia takiego wykroczenia w ciągu dwóch lat), nałożona zostanie grzywna od 3 tys. do 5 tys zł.

Z kolei maksymalna wysokość grzywny za niebezpieczne zachowania na drodze, wynosząca dziś 5000 zł, zostanie podniesiona do 30 000 zł.

Dodatkowo w projekcie zmian zapisano, że Urząd Skarbowy będzie mógł zaliczyć zwrot podatku na poczet nieopłaconego mandatu karnego. Jak tłumaczą autorzy projektu, rozwiązanie to pozwoli zwiększyć skuteczność egzekucji grzywien za wykroczenia drogowe.

Co z punktami karnymi?

Obecnie maksymalna liczba punktów karnych, jaką można nałożyć na kierowcę za wykroczenia, wynosi dziesięć. Po zmianach, za niektóre wykroczenia kierowca mógłby otrzymać nawet piętnaście punktów karnych. Dodatkowo rząd chce zmienić termin, po którym punkty karne automatycznie się kasują. Dziś wynosi on rok od wykroczenia, natomiast po zmianach byłyby to dwa lata.

Równie rewolucyjną zmianą będzie zniesienie szkoleń, które pozwalały zredukować liczbę punktów karnych, posiadanych przez kierowcę. Po zmianach takie szkolenia nie będą obowiązywały, a liczby punktów karnych w żaden sposób nie będzie można zmniejszyć.

To nie koniec kwestii punktów karnych, ponieważ w projekcie zapisano, że zmiana przepisów umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Konfiskata samochodu

Zmiana przepisów zaostrzy też drastycznie kary dla kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Osoba przyłapana na jeździe na podwójnym gazie będzie mogła trafić do aresztu na 30 dni. Zostanie na nią nałożona również kara grzywny w wysokości minimum 1,5 tys. zł w przypadku pojazdu innego niż mechaniczny oraz 2,5 tys. zł w przypadku pojazdu mechanicznego.

Projekt przewiduje ponadto ograniczanie możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, w przypadku przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny .

W projekcie zmian zapisano, iż sprawcom przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających będzie groziła kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności. W wypadku spowodowaniakatastrofy lub wypadku ze skutkiem śmiertelnym, kara wyniesie nie mniej niż 8 lat za kratami.

Zwiększona będzie też sankcja za ponowne przestępstwo drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości. Wyniesie ona od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Rząd chce wprowadzenia renty, wypłacanej najbliższym ofiary śmiertelnego wypadku drogowego, jeśli kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Renta ma być zwolniona od podatku dochodowego i niewliczana jako dochód przy obliczaniu świadczeń rodzinnych.

Co istotne, przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez żadnego wniosku.

Ostatnią, jedną z najbardziej komentowanych propozycji rządu jest konfiskata samochodu, jeśli kierowca w stanie nietrzeźwości lub odurzenia spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

Przepisy zakładają, że sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając mu auto może umożliwić popełnienie przestępstwa.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd szykuje radykalne zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 5 tysięcy za przekroczenie prędkości i konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto