Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd wprowadza obostrzenia. Na krótko wróci nauka zdalna. Będą limity osób w restauracjach

Blanka Aleksowska
Adam Jankowski
Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia, limity na imprezach sylwestrowych, obowiązkowe szczepienia dla medyków, służb mundurowych i nauczycieli - to nowe obostrzenia, które we wtorek zapowiedzieli minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska. Będą też zmiany w komunikacji publicznej, kinach i teatrach.

Nowe obostrzenia mają zacząć obowiązywać od 15 grudnia. Ogłosił je minister zdrowia Adam Niedzielski, który uzasadniał, że nie widać wyraźnych sygnałów na spadek zakażeń. - Liczba zleceń wykonywanych testów utrzymuje się stabilnie od trzech tygodni, na tym samym poziomie - wyjaśnił szef resortu zdrowia. I stąd konieczność wprowadzenia nowych obostrzeń.

Restrykcje w lokalach

Od 15 grudnia rząd obniża limity klientów do 30 proc. liczby miejsc w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. - Zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - przekazał wiceminister Waldemar Kraska. Jak dodał, w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

Od 15 grudnia zamknięte będą również kluby, dancingi i dyskoteki. Wyjątkiem jest Sylwester i Nowy Rok, kiedy w lokalach zamkniętych obowiązywać będzie ograniczenie liczebności klientów do stu osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Od 15 grudnia również limity w transporcie zbiorowym będą natomiast okrojone do 75 proc. wolnych miejsc.

Nauka zdalna na 8 dni

Kierownictwo resortu zdrowia zapowiedziało wprowadzenie nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 20 grudnia do 9 stycznia. Biorąc pod uwagę, że na ten czas przypada przerwa świąteczna i noworoczna, oznacza to 8 dni nauki zdalnej.

Zajęcia w przedszkolach odbywać się będą natomiast stacjonarnie.

Obowiązkowe szczepienia i testy

Ministrowie zapowiedzieli również wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla kilku grup zawodowych: nauczycieli, lekarzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Przymusowe szczepienia mają wejść w życie od 1 marca. Rząd oczekuje że personel tych grup zawodowych do tego czasu się zaszczepi.

Poza tym wprowadzony zostanie obowiązek wykonania testów dla współdomowników osób z potwierdzoną infekcją SARS-Cov-2. - To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona - powiedział Kraska. Testy będą obowiązkowe bez względu na to, czy współlokator posiada certyfikat covidowy.

Od 15 grudnia wprowadzony zostanie również obowiązek wykonania testu PCR lub antygenowego dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen.

Wyniki testów dla pracodawcy?

Minister Adam Niedzielski zapowiedział również dokończenie prac nad ustawą, która pozwoli pracodawcom na wgląd w wynik testu na COVID-19. Niedzielski powiedział, że w pracach nad ustawą zmieniono podejście i zamiast okazywać pracodawcy cetryfikat szczepienia, trzeba będzie mu udostępnić wyniki testu.

- Cały czas pracujemy nad tym projektem razem z klubem parlamentarnym - powiedział Niedzielski. - Jesteśmy już bliscy finiszu. W pierwszej wersji było to szczepienie, ale tutaj jednak stawiamy na testy - dodał.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto