Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzym. Rusza wielki remont i renowacja słynnego Koloseum

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Zbudowane blisko 2 tys. lat temu słynne Koloseum, będące w starożytności oficjalnie Amfiteatrem Flawiuszów, nazywane amfiteatrem w Rzymie, wzniesione przez cesarzy z dynastii Flawiuszów – zaczęło w ostatnich latach mocno podupadać.

Rzymskie Koloseum cesarzy z dynastii Flawiuszów zaczęło się kruszyć i sypać. W ostatnich latach odczuło bardzo duże zniszczenia. Kuracja wzmacniająca okazała się niezbędna i możliwie najszybsza. Należy nie tylko odnowić i wzmocnić stare, nadwątlone czasem i warunkami atmosferycznymi, mury, ale też przywrócić im właściwy, pierwotny koloryt, kształt i wygląd.

Władze Wiecznego Miasta – Rzymu – postanowiły wreszcie przystąpić do dzieła. O pieniądze zabiegały od trzech lat. W tym czasie coraz częściej obserwowano niebezpieczne rozpadanie się blisko dwuwiekowych murów budowli. Teraz burmistrz italskiej stolicy zapowiedział rychły początek robót. Rozpoczną się 31 lipca br. Na remont wielkiego Koloseum, wyłożył 25 milionów euro, prywatny przedsiębiorca – podał serwis polskieradio.pl.

Konieczność, a więc i propozycję gruntownego remontu, coraz bardziej niszczejącego zabytku Flawiuszów - burmistrz Rzymu przedstawił w 2009 roku. Argumentował, że Koloseum w oczach "rozpada się na kawałki", a jego dzisiejszy stan przynosi wstyd Rzymowi i Włochom. Nie były to ani czcze słowa, ani też przesadzone. Faktycznie w ostatnich latach, z zabytkowych murów amfiteatru, odpadło wiele cennych fragmentów.

Niestety, nie było zbyt wielu chętnych przedsiębiorców, ani potencjalnych prywatnych sponsorów, którzy chcieliby brać udział w chlubnym dziele renowacji starej budowli. Wprost przeciwnie – znaleźli się tacy, którzy chcieli przeszkadzać w tym ważnym zadaniu. Do przetargu zgłosiło się niewielu, a tylko jeden - właściciel znanej firmy produkującej luksusowe torebki i buty oraz klubu piłkarskiego Fiorentina - spełnił wszystkie postawione przez władze miasta, warunki. Biznesmen ów - jeden z najbogatszych we Włoszech - przeznaczył na ten cel 25 milionów euro.

Niemal natychmiast znalazł przeciwko sobie i postawionemu przez burmistrza miasta rozwiązaniu. Zaprotestowała oficjalnie organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Bo jej zdaniem, biznesmen od luksusowych damskich torebek i butów, wykorzysta remont Koloseum dla celów reklamowych swojej firmy. Zirytowany takim protestem i argumentem sponsor remontu, zapowiedział: "Żadna reklama buta nie zawiśnie na Koloseum". W obliczu piętrzących się przeszkód i trudności oraz sporu sądowego, zaczął nawet rozważać możliwość wycofania się z tego swojego projektu.

Uparte jak przysłowiowy kozioł, stowarzyszenie Codacons, skierowało sprawę przeciwko sponsorowi, do sądu administracyjnego. Sąd, po rozpoznaniu doniesienia, ostatecznie po kilku miesiącach badań, oddalił wniosek Codacons o odebranie biznesmenowi prawa do "sfinansowania remontu słynnego zabytku" rzymskiego Koloseum.

Według założeń projektowych, remont potrwa do trzech lat. Prace remontowe i renowacyjne obejmą m.in. odnowienie, wyczyszczenie i konserwację antycznych murów, a także uzupełnienie ubytków i wzmocnienie ścian budowli. Przy okazji w Koloseum, dla zwiedzających, powstanie specjalna część usługowa, o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Będzie w niej m.in. księgarnia i uruchomione zostaną nowoczesne kasy biletowe.

Historyczny Amfiteatr Flawiuszów - to duża, o kształcie eliptycznym budowla, długa na 188 m i szeroka na 156 m oraz o wysokości 48,5 m. Ma pojemną widownię, która w czasach świetności mogła pomieścić od 45 do nawet 73 tysięcy widzów. Chlubiła się pięknymi galeriami komunikacyjnymi oraz imponującą areną z systemem podziemnych korytarzy. Budowniczowie zaprojektowali w czterokondygnacyjnym zewnętrznym podziale obiektu, zastosowanie spiętrzenia porządków - najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, a trzecia w korynckim.

W Koloseum odbywały się m.in. walki gladiatorów, naumachie i polowania na dzikie zwierzęta. Z przekazu tradycji wiadomo, że mordowano w nim chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz obiektu. Dlatego w połowie XVIII w. Koloseum zostało otoczone opieką Kościoła, jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. A wcześniej wyrywano z niego kamienne bloki jako materiał budowlany. Nazwę Koloseum nadano we wczesnym średniowieczu, od pobliskiego ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona, przedstawionego jako Helios - starogrecki bóg i uosobienie Słońca.

Koloseum w 445 roku zostało dotknięte poważnym uszkodzeniem przez trzęsienie ziemi. A w 528 roku odbyły się w nim ostatnie igrzyska. W końcu VI wieku w amfiteatrze wzniesiono mały kościół, zaś arenę przekształcono w cmentarz. Potem, po kolejnych sześciu wiekach, przejęła Koloseum rodzina Frangipani i ufortyfikowała je, używając dla swoich celów jako zamku.

Po trzęsieniu ziemi w 1349 r. legła w gruzach zewnętrzna część południowej ściany, a od 1744 r. jest ono uznawane za miejsce męczeństwa chrześcijan. Wkrótce rozpoczęto tutaj w Wielki Piątek tradycyjne ceremonie drogi krzyżowej z udziałem i pod przewodnictwem papieży.

W 2007 roku Koloseum uznane obiektem światowego dziedzictwa ludzkości – jako jeden z siedmiu nowych cudów świata. I na tym tle wybuchły kontrowersje.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto