Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są zawody, w których ofert pracy przybywa. Zobacz, gdzie i dla kogo jest najłatwiej o pracę

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Firmy Grant Thorton i Element policzyły, ile ofert pracy przypada na 1000 mieszkańców największych polskich miast. Różnice w liczbie wakatów są ogromne. 

 Sprawdź, gdzie i na jakim stanowisku masz największe perspektywy na znalezienie pracy.
Firmy Grant Thorton i Element policzyły, ile ofert pracy przypada na 1000 mieszkańców największych polskich miast. Różnice w liczbie wakatów są ogromne. Sprawdź, gdzie i na jakim stanowisku masz największe perspektywy na znalezienie pracy. Mateus Campos/ Unsplash.com
W 10 największych miastach Polski na 1000 mieszkańców przypada blisko 9 ofert pracy. Stoisz przed koniecznością podjęcia nowej pracy? Masz problem ze znalezieniem zatrudnienia we własnej okolicy? Zobacz, dokąd warto wysłać CV oraz ile ofert pracy przybyło w największych polskich miastach.

Epidemia koronawirusa zachwiała w posadach rynkiem pracy. Ofert zatrudnienia jest mniej, a pracownicy są niepewni jutra. W sierpniu 2020 r. w 10 największych polskich miastach na 1000 mieszkańców przypadało średnio 8,9 oferty pracy - wynika z raportu Grant Thornton i firmy Element „Rynek pracy w czasie COVID-19". To mniej niż w lipcu (o 0,2) i znacznie mniej niż w sierpniu 2019 r., gdy na 1000 mieszkańców przypadało 12,5 oferty pracy.

Nie wiadomo, co stanie się z osobami, którym obniżono etat i pensję, gdy skończą się rządowe dopłaty. Niebawem wygasną tarcze antykryzysowe, które miały chronić pracowników przed utratą zatrudnienia. Z uwagi na powyższe wiele osób czuje niepokój związany z karierą zawodową.

Wbrew pozorom, pod względem liczby wakatów w wakacje prym wiódł Kraków, a nie Warszawa. Jednocześnie w sierpniu liczba nowych ofert pracy we wszystkich miastach badanych przez Grant Thorton i Element spadła, w porównaniu z lipcem i sytuacją przed rokiem.

Cofając się do początku wakacji, w lipcu 2020 r. w 10 głównych lokalizacjach na 1000 mieszkańców przypadało średnio 9,1 ofert pracy. To więcej niż w czerwcu, kiedy to na 1000 mieszkańców przypadało 8,8 oferty), ale znacznie mniej niż w lipcu 2019 r. (13,1 oferty).

Kryzys zaowocował redukcją etatów na wielu popularnych stanowiskach. Z obserwacji spadków, jakie miały miejsce w ciągu 12 miesięcy, wynika, że: zmalało zapotrzebowanie na kasjerów/ sprzedawców (-29% w sierpniu i -39% w lipcu), pracowników ochrony (-37% w sierpniu i -30% w lipcu), HR business partnerów (-35% w sierpniu i -29% w lipcu), pracowników sekretariatu (-27% w sierpniu i -28% w lipcu) czy magazynierów (-23% w sierpniu i -27% w lipcu). Trudniej jest o pracę dla analityka finansowego (-28% w sierpniu i -26% w lipcu), kierowcy (-20% w sierpniu i -17% w lipcu), a nawet dla programisty (-17% w sierpniu i -16% w lipcu). Spadło również zapotrzebowanie na specjalistów ds. marketingu (-9% w sierpniu i -2% w lipcu).

Przedstawiciele niektórych zawodów zyskali jednak na obecnej sytuacji. W tym gronie znaleźli się specjaliści ds. e-commerce (wolumen skierowanych do nich ofert pracy w sierpniu 2020 r. był o +35% większy niż przed rokiem, a w lipcu o +40%). Na brak pracy nie narzekają również główni księgowi (aż +66% w sierpniu i +37% lipcu).

- Pandemia to trudny okres dla większości specjalizacji. Można jednak wskazać wyjątki. Kompetencje niektórych specjalistów są w obecnej sytuacji szczególnie poszukiwane. Nasza analiza pokazuje, że systematyczne wzrosty notują m.in. specjaliści z zakresu e-commerce - mówi cytowany w raporcie Maciej Michalewski, CEO w Element. Recruitment Automation Software.

Według eksperta zwiększony popyt na specjalistów ds. e-commerce będzie utrzymywał się w dalszym ciągu. Jak wskazuje prezes, już wcześniej firmy zdawały sobie sprawę z konieczności zwiększenia inwestycji w dygitalizację, a pandemia tylko przyśpieszyła ten nieuchronny proces.

W sierpniu 2020 r. na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano 238,2 tys. nowych ofert pracy, podczas gdy w lipcu 2020 r. przybyło blisko ćwierć miliona ofert pracy. W sierpniu 2020 r. ukazało się o 21,8% ogłoszeń o pracę mniej niż przed rokiem, a w lipcu 2020 r. - o prawie o 19% mniej niż w lipcu 2019 roku.

Pracodawcy nie są także zbyt szczodrzy, jeśli chodzi o zachętę do podjęcia zatrudnienia. W sierpniu 2020 r. tylko 50% firm (58% w sierpniu 2019 r.) postawiło na wysokie wynagrodzenie, 50% oferowało szkolenia (58% w sierpniu 2019 r.), 42% przedsiębiorstw proponowało swoim pracownikom pakiet medyczny (45% w sierpniu 2019 r.), a 40% - pakiet sportowy, np. kartę Multisport (44% w sierpniu 2019 r.). W sierpniu 2020 r. tylko 6% firm zapewniało pracownikom darmowe owoce (8% w sierpniu 2019 r.), a 4% - bezpłatną naukę języków obcych (13% w sierpniu 2019 r.). W drugiej połowie wakacji jeden pracodawca na 25 (4%) udostępniał pracownikom firmowy samochód (6% w sierpniu 2019 r.), a 3% - strefę relaksu, czyli chill zone (5% w sierpniu 2019 r.). Już 6% przedsiębiorstw umożliwiło pracownikom pracę zdalną (w sierpniu 2019 r. było to 2%).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są zawody, w których ofert pracy przybywa. Zobacz, gdzie i dla kogo jest najłatwiej o pracę - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto