Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie

Isabella Degen
Isabella Degen
Okładka albumu.
Okładka albumu. Isabella Degen
To tytuł książki Ryszarda Sławczyńskiego, historyka z nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Książka jest świadectwem naszej historii i zarazem pięknym albumem, stanowiącym dokument podróży po Kresach w latach 2008-2013.

Tematem albumu jest przedstawienie spuścizny, tego co pozostało na tych ziemiach, po naszych przodkach. Kresy Wschodnie, to dawne rozległe ziemie Rzeczypospolitej Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obecnie Kresy znajdują się na dzisiejszym terytorium Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Rosji. Tereny te, to nie tylko terytorium, lecz bogata historia polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Ziemie Kresów zamieszkiwało ponad 20 narodowości i grup etnicznych, które żyły obok siebie w duchu tolerancji wyznań i tradycji narodowościowych. Wszystko to zostało udokumentowane na 205 stronach książki, 280 zdjęciami: kościołów, zniszczonych pałaców, cmentarzy i mogił poległych Polaków. Zdjęcia zawierają szczegółowe opisy, które nie tylko dotyczą miejsca ale także przekazują dokładne informacje historyczne.
Książka pięknie wydana w postaci albumu, zachowuje skrupulatną chronologię wydarzeń historycznych, od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 do czasów zakończenia II wojny światowej 1945 roku.
Album składa się z dwóch części, pierwsza część obejmuje Mereczowszczyznę, ślady życia naszego sławnego wodza, generała Tadeusza Kościuszki. W tej części także, autor przedstawia ojczyste strony ( Zułowa i Powiewiórki) Józefa Piłsudskiego, późniejszego Marszałka Polski.
Druga część to zdjęcia pomników historii, mogił polskich żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny w latach 1794-1944. Znajdują się tu zdjęcia grobów uczestników Insurekcji Kościuszkowskiej, groby z czasów Napoleona, powstańców listopadowych i styczniowych, legionistów Piłsudskiego z czasów I wojny światowej, żołnierzy poległych w wojnie ukraińskiej 1918-1919 roku, polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku, oraz groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
Książka jest ciekawym dokumentem historycznym na niepodważalność naszego dziedzictwa kulturowego Kresów.

O autorze:
Ryszard Mirosław Sławczyński (ur.1962), jest animatorem kultury, publicystą, poetą, podróżnikiem i popularyzatorem kultury Kresów Wschodnich. Prowadzi oficynę wydawniczą Akwedukt, działającą przy Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Interesuje się Kresami, które od lat co roku odwiedza. Autor licznych wystaw fotograficznych i prelekcji o tematyce kresowej. Uhonorowany wieloma tytułami i odznaczeniami, między innymi: „Życzliwy Wrocławianin 2007“, Honorowy Członek Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Odznaczony w 2012 złotą odznaką Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, w 2013 odznaczony medalem Dziedzictwa Kresów Wschodnich. Od 2010 roku jest dyrektorem Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

Ryszard Sławczyński, "Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie", Wrocław 2014, Wydawca ROBB, strony 205, ISBN 978-83-64630-00-2

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto