Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samolot Solar Impulse po raz pierwszy na amerykańskim niebie

Ania Grochowina
Ania Grochowina
Matth1/commons.wikimedia
Swój pierwszy lot po amerykańskim niebie rozpoczął w piątek Solar Impulse, samolot napędzany energią słoneczną. Maszyna wystartowała z lotniska Moffett niedaleko San Francisco, a jej podróż ma potrwać prawie dwa miesiące.

Solar Impulse po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 2010 r. Po roku odbył lot międzynarodowy, a w 2012 - międzykontynentalny (Madryt - Maroko). Teraz przyszła pora, by maszyna podbiła Amerykę. Ultralekki samolot napędzany energią słoneczną wystartował o godzinie 6.12 czasu lokalnego z lotniska Moffett niedaleko San Francisco w Kalifornii na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęcie podróży Solar Impulse zaplanowano na 1 maja, jednak przełożono je ze względu na zły stan pogody. Samolot pilotuje jeden z jego konstruktorów - Bertrand Piccard.

Solar Impulse z bliska
Podróż Salar Impulse obejmuje "przystanki" w czterech miastach. Samolot wyląduje kolejno w Phoenix, Dallas, St. Louis oraz w Waszyngtonie. Misja ma się zakończyć lądowaniem na lotnisku Kennedy'ego w Nowym Jorku na początku lipca. W każdym z poszczególnych miast samolot wraz z ekipą techniczną ma zostać ok. 10 dni. W tym czasie mieszkańcy będą mogli obejrzeć z bliska maszynę napędzaną tylko i wyłącznie energią słoneczną. Konstruktorzy samolotu chcą również w czasie spotkań rozpowszechniać ideę energii odnawialnej. Andre Borschberg, drugi z konstruktorów Solar Impulse powiedział, iż liczy, że ludzie zrozumieją potencjał tej technologii i zastosują ją na ziemi.

Słoneczny Impuls
Na pomysł zbudowania ultralekkiego samolotu napędzanego energią słoneczną wpadł psychiatra, Bertrand Piccard, który w 1999 r. wraz z Brianem Jonesem okrążył Ziemię balonem. Słoneczny Impuls waży 1600 kg - prawie tyle, ile przeciętne auto oraz ma 63 metry rozpiętości skrzydeł, czyli tyle samo, co Airbus A340. Solar Impulse ma na swoim koncie dwa rekordy świata: za czas lotu (26 godzin w powietrzu) oraz uzyskaną wysokość przez maszyny zasilane energia słoneczną - samolot wzniósł się na 8720 metrów. Bertrand Piccard i Andre Borschberg w 2015 r. planują okrążyć maszyną kulę ziemską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samolot Solar Impulse po raz pierwszy na amerykańskim niebie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto