Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Secesyjna Łódź na rysunkach Tadeusza Mycka

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Od lewej - Kamienice przy zbiegu ul. Kilińskiego i ul. Narutowicza. Po prawo - Kamienice przy ul. Żeromskiego róg ul. Żwirki.
Od lewej - Kamienice przy zbiegu ul. Kilińskiego i ul. Narutowicza. Po prawo - Kamienice przy ul. Żeromskiego róg ul. Żwirki. Mirosława Kasowska
1 lipca w łódzkiej Galerii Sztuki Justyny Brodzkiej odbył się wernisaż architekta, rysownika i publicysty Tadeusza Mycka. Wystawa nosi tytuł „Etiudy rysunkowe Łodzi”.

Osiem prac barwnych i dziesięć czarno-białych zdobi ściany galerii. Dzieła te powstały głównie w 2006 roku. Na wszystkich rysunkach mamy łódzką architekturę – tę, która w warunkach polskich od XIX wieku tworzy niepowtarzalny charakter miasta. Przedstawienie tych prac jest tym bardziej cenne, że secesyjna zabudowa Łodzi nie jest w wystarczającym stopniu restaurowana. Wyremontowane pojedyncze obiekty jak kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego czyli obecna Manufaktura to jeden z wyjątków.

W ostatnich miesiącach w mieście wzmożono prace przy wznoszeniu nowoczesnej zabudowy. Łączy się to z wyburzaniem niektórych starych budynków. Artysta, jakby przeczuwając ich zagładę, próbuje ocalić ich widok. Przedstawiane prace to połączenie umiejętności i wrażliwości zarówno rysownika jak i architekta.

Jego oszczędna kreska niczego nie ujmuje pięknu tych obiektów. Raczej zaciekawia, powoduje, że chciałoby się je zobaczyć na żywo. Przejść łódzkimi ulicami i przyjrzeć się architekturze pełnej typowo secesyjnych zdobień. Te prace to niepokój autora o to co się z nimi stanie. Daje mu wyraz chociażby w samodzielnie przygotowanym zaproszeniu na wystawę.

Posługując się różnymi technikami np. tuszem, flamastrem, piórkiem czy kredką autor, jako jeden z niewielu twórców, poprzez wizerunek konkretnych budowli uwiecznia... Polskę. W dobie dominacji sztuki współczesnej, która wymaga głównie intelektualno-duchowej percepcji, te widoki pozwalają cieszyć się naszym materialnym dziedzictwem – jego pięknem i historią.

Tadeusz Mycek to artysta o wielkim dorobku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Tam też doktoryzował się i wykładał w latach 1970-1976. Jest autorem projektów urbanistycznych, architektonicznych, wnętrzarskich i wystawienniczych. W prasie polskiej i zagranicznej opublikował ok. 500 własnoręcznie ilustrowanych artykułów. Jest autorem wielu rozpraw naukowych i popularno-naukowych oraz zarówno ilustratorem jak i autorem książek. Także laureatem konkursów architektonicznych. Jego prace prezentowano na wielu wystawach malarskich i rysunkowych m.in. we Francji i Austrii.

Oglądanie tych dzieł w Galerii Sztuki Brodzka to podwójna przyjemność, bo ich atmosfera doskonale współgra z wystawionymi tam antykami. Wystawę przy ul. Piotrkowskiej 109 można oglądać do końca lipca.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto