Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seksmisja à la "Łódź Kaliska" w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Od lewej: Marek Janiak, Andrzej Łada, Andrzej Świetlik i Andrzej Makary Wielogórski podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Od lewej: Marek Janiak, Andrzej Łada, Andrzej Świetlik i Andrzej Makary Wielogórski podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
"My czterej mężczyźni reprezentując cały gatunek męski manifestujemy: uwielbienie dla kobiet" – deklarują autorzy wystawy otwartej w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Owi mężczyźni to: Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Makary Wielogórski, czyli twórcy i członkowie awangardowej grupy artystycznej "Łódź Kaliska" powstałej w 1979 roku. Ich powstaniu towarzyszyła atmosfera skandalu, gdyż w polskiej sztuce obowiązywała wówczas zgoła inna estetyka niż ta, którą proponowali artyści z Łodzi. W swoich poczynaniach twórczych czerpali oni inspirację z dokonań konceptualistów, dadaistów i surrealistów. "Łódź Kaliska" organizowała, poza tradycyjnymi przedsięwzięciami, prowokacyjne happeningi, czasami o charakterze anarchistycznym. Od lat 80. ubiegłego wieku łódzcy artyści tworzą tak zwaną fotografię inscenizowaną.

I właśnie jeden z projektów utrzymanych w tej formie, "Niech sczezną mężczyźni" został zaprezentowany w piątkowy wieczór, 1 kwietnia 2016 roku, w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Składa się nań 14 wielkoformatowych fotografii, na których występują kobiety wykonujące profesje kojarzone najczęściej z przedstawicielami płci męskiej. Niewiasty uwiecznione przez fotografików pracują przy układaniu masy bitumicznej podczas budowy drogi i wyrębie lasu, w odlewni, w zakładzie tapicerskim, odlewniczym na kutrze tudzież w kamieniołomach. Wszystkie postaci na fotografiach są nagie i prawdopodobnie to spowodowało, że prezentacja prac przed ośmiu laty w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie miała niemały posmak skandalu, a wystawę „Niech sczezną mężczyźni” uznano za jedno z najbardziej szowinistycznych wydarzeń artystycznych w całej historii sztuki polskiej. Tymczasem golizna wszechobecna na fotografiach "Łodzi Kaliskiej" ma swoje wytłumaczenie w tym, iż świat na nich przedstawiony jest całkowicie pozbawiony obecności mężczyzn, dlatego też nie ma miejsca na wstyd. Piękne kobiety, boginie, muzy - jak nazywają je twórcy - (jedna z pierwszych muz grupy, Zofia Łyczko – Fijałkowska, dziś jest managerem formacji) wykonujące ciężkie prace zwyczajowo, od lat nie wiedzieć czemu przynależne mężczyznom.

Wystawa mimo upływu lat od pierwszej prezentacji budzi wciąż kontrowersje wśród przedstawicieli niektórych środowisk (na przykład feministycznych), które zarzucają autorom zdjęć złośliwość i uprzedmiotowienie kobiet (taki zarzut padł też podczas wernisażu w Galerii Fotografii ostrowieckiego MCK). Sami artyści uważają jednakże, że ich sposób prezentacji płci pięknej jest w pełni zgodne z ich "Manifestem futurystycznym", w którym wyznają uwielbienie dla kobiecej mądrości, przedsiębiorczości, delikatności, boskości bycia kobietą i przyznają jednocześnie, że mężczyźni są gorszym gatunkiem w swej słabości fizycznej, pierdołowatości decyzyjnej, bojaźni przed jutrem; są - generalnie rzecz ujmując - pomyłką natury i tragedią społeczeństwa.
Podczas wernisażu członkowie "Łodzi Kaliskiej" (w Ostrowcu Świętokrzyskim zabrakło Adama Rzepeckiego) tworzą niespotykane show, prezentując m.in. przyrząd do ujędrniania piersi (niestety, żadna z pań nie chciała się poddać proponowanemu zabiegowi), a na kilka godzin przed rozpoczęciem otwarcia wystawy na jednym z portali społecznościowych pojawiło się obwieszczenie, iż "strojem obowiązującym na dzisiejszym wernisażu jest brak stroju. P.S. Dla kobiet strój Ewy, dla mężczyzn strój Adama np. Małysza". Wystawa "Niech sczezną mężczyźni" rozpoczęła trzecią setkę ekspozycji w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, która w kwietniu obchodzi 20. rocznicę swego istnienia i od początku prowadzona jest przez Andrzeja Ładę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto