Sezon na kleszcze już trwa! Sprawdź, jak skutecznie chronić się przed ugryzieniami tych pasożytów i przenoszonymi przez nie chorobami

Ewa Zwolak
Niewidoczne pasożyty czekają na żywicieli w trawie, zaroślach i krzewach. Najczęściej atakują na obrzeżach lasów i w parkach.

Ochrona przed kleszczami jest niezbędna, ponieważ ich ukąszenie może skutkować poważnymi chorobami, takimi jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na kleszcze!

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niewidoczne pasożyty czekają na żywicieli w trawie, zaroślach i krzewach. Najczęściej atakują na obrzeżach lasów i w parkach. Ochrona przed kleszczami jest niezbędna, ponieważ ich ukąszenie może skutkować poważnymi chorobami, takimi jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na kleszcze! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE grejak/123RF
Ugryzienie kleszcza może prowadzić do rozwoju jednej z wielu chorób przenoszonych przez te pasożyty. Należy do nich borelioza, którą zarażony jest nawet co siódmy pajęczak z tej rodziny, a także kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy antaplazomza. Ze względu na ciepłe zimy kleszcze rozpoczynają swoją aktywność coraz wcześniej, atakując ludzi i zwierzęta już od marca. Na ofiary czekają nie tylko w lasach, dlatego o ochronę przed nimi należy dbać częściej niż wydawałoby się to konieczne. Sprawdź, w jaki sposób zapobiegać ukąszeniom kleszczy!

Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że problem kleszcze przybiera na sile. Te pijące krew pasożyty budzą się głodne nawet przed nastaniem wiosny i atakują ludzi i zwierzęta nie z drzew, tylko wysokich traw i zarośli. Obecnie też łatwiej im namierzyć ofiarę, ponieważ są przyciągane przez promieniowanie telefonów komórkowych.

Zobacz także:

Ugryzienie kleszcza często skutkuje nie tylko powstaniem rumienia, ale i reakcją alergiczną. Grozi też zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi, które wywołują poważne choroby. Do tych najczęstszych należy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych (inaczej kleszczowe zapalenie mózgu) wywoływane przez wirusa KZM (ang. TBEV – tick-borne encephalitis virus), borelioza spowodowana przez bakterie Borrelia, antablazmoza pochodząca od bakterii Anaplasma phagocytophilum czy babeszjoza związana z zakażeniem mikropasożytami Babesia.

Przed ugryzieniami kleszczy trzeba chronić się nie tylko na wakacjach. Pajęczaki te stanowią zagrożenie zarówno w lasach, a zwłaszcza na ich obrzeżach, ale również na łąkach, w parkach czy nawet na przyblokowych podwórkach.

Sprawdź, w jaki sposób zapobiegać niebezpiecznym ukąszeniom kleszczy!

ZOBACZ: Jak chronić psa przed kleszczami? Espert: dr Franek Paśko, weterynarz

Przeczytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Materiał oryginalny: Sezon na kleszcze już trwa! Sprawdź, jak skutecznie chronić się przed ugryzieniami tych pasożytów i przenoszonymi przez nie chorobami - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie