Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon premier w warszawskim Teatrze Wielkim

Anna Kołodziejczyk
Anna Kołodziejczyk
Teatr Wielki przygotował bogaty repertuar premier na aktualny sezon
Teatr Wielki przygotował bogaty repertuar premier na aktualny sezon AndreasPraefcke, CC 3.0, GNU 1.2
Scena Narodowa przygotowała dla swojej publiczności wiele wyjątkowych emocji. Przed nami aż 5 nowości w repertuarze.

Twórcy Teatru Wielkiego zaskoczą nas w tym sezonie nie tylko ilością przygotowywanych premier, ale również zaproszeniem do pracy autorów młodego pokolenia. Na scenie zobaczymy kolaż przeszłości ze współczesnością. W wielu propozycjach możemy spodziewać się świeżego spojrzenia i niestandardowego podejścia tak do nowych, jak i klasycznych tytułów.

W cyklu spotkań z muzyką współczesną "Terytoria", artyści Teatru Wielkiego szukają nowego oblicza opery. Gatunek zmienia swoja twarz, przechodzi na naszych oczach metamorfozę, prezentuje nowa estetykę. I tę właśnie można poznać w prezentowanych w cyklu dziełach muzyki współczesnej, równolegle z debiutami rodzimych kompozytorów i reżyserów. W repertuarowych propozycjach zestawione zostają utwory nieznane z klasyką awangardy.

Pierwsza z premier tego roku zaplanowana jest na 26 lutego. Obejrzymy "Senso" Marco Tutino. Przedstawienie zostało wyprodukowane we współpracy z Teatro Comunale di Bologna i Teatro Massimo di Palermo. W tym ostatnim teatrze odbyła się rok temu premiera spektaklu. Pół wieku wcześniej powstał głośny film o tym samym tytule.

Teraz przed polskimi widzami rozegra się historia włoskiej hrabiny zakochanej w austriackim żołnierzu. Miłość, pożądanie, zdrada i upokorzenie - tych emocji nie zabraknie na scenie. Podobno ma być seksownie i prowokująco.

Hugo de Ana stworzył scenografię i kostiumy oraz wyreżyserował przedstawienie. Choreografię opracował Luigi Neri. Libretto Giuseppe Di Leva, według opowiadania Camillo Boito, poznamy w oryginalnej wersji językowej opatrzonej polskim tłumaczeniem. Dyrygować będzie Gerd Schaller.
Niespełna miesiąc później - 16 marca, można będzie wybrać się na "Latającego Holendra". Przedstawienie wyreżyserował Mariusz Treliński - dekadę po sukcesie swojej Madame Butterfly i Otella. "Wagnera nie było na scenie od lat, dlatego powrót do twórczości tego kompozytora postanowiliśmy zainicjować od jego pierwszego, dojrzałego tytułu" - powiedział reżyser w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. Poprowadzenia chóru i orkiestry Opery Narodowej podjął się Rani Calderon. Za scenografię odpowiada Boris Kudlička, kostiumy przygotowuje Magdalena Musiała, a choreografię Tomasz Wygoda.
Przedstawienie powstaje w koprodukcji z kopenhaską The Royal Danish Theatre.

Przed nami także wieczór baletowy w trzech częściach: "Opowieści biblijne". Przedstawienie polscy widzowie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć 14 kwietnia. Ma być to okazja do wspólnej, artystycznej refleksji nad wybranymi motywami z Biblii. Na wieczór złożą się jednoaktówki: "Syn marnotrawny", "Kain i Abel" oraz "Sześć skrzydeł aniołów". A całość stanowi eksperymentalny, muzyczny "patchwork" twórczości klasyków i współczesnych autorów: Prokofiewa, Panufnika, Bacha, Pergolesiego, Vivaldiego, Balanchine'a, Wesołowskiego, Przybyłowicza.

Dwa tygodnie później - 28 kwietnia - na scenie zostanie wystawione nowatorskie dzieło Pascala Dusapina - "Medeamaterial". Reżyserię powierzono Barbarze Wysockiej - docenionej w 2009 roku przez kapitułę "Paszportów Polityki" za "widzenie muzyki" i "słyszenie teatru". Mit o Medei i Jazonie w wersji Dusapina, przeniesiony na scenę przez Wysocką, pod batutą Francka Ollu na pewno konwencjonalnym widowiskiem nie będzie.

Na koniec sezonu przyjdzie czas na baśń muzyczną w trzech aktach, zatytułowaną "Słowik". Termin premiery wyznaczono na 26 maja. Libretto w oparciu o baśń Hansa Christiana Andersena napisali Igor Strawiński i Stiepan Mitusow. Poznamy je w polskiej wersji językowej opatrzonej anglojęzycznymi napisami.Choreoopera ma urzekać muzyką, kolorem, choreografią. Piękne, plastyczne obrazy, zachwycająca scenografia (autorstwa Vladimira Firera) mają zapaść w pamięć publiczności. Nad przedsięwzięciem czuwa reżyser Aleksander Petrov i dyrygent Modestas Pietranas.

Nie można też zapominać o "Halce", która na deskach Teatru Wielkiego miała swoja premierę zaledwie kilka tygodni temu - w grudniu 2011 roku. Nowatorskie podejście duetu Natalia Korczakowska-Marc Minkowski do klasycznej historii miłości niemożliwej do zrealizowania z powodu różnic społecznych, nadało tej historii współczesny wymiar.

Także na kolejny sezon - rozpoczynający się po wakacjach - twórcy Teatru Wielkiego zapowiadają kolejne przedstawienia.

Miłośnicy opery mają więc kalendarz na 2012 rok wypełniony wieczorami zarezerwowanymi dla obcowania z operą. Współczesne aranżacje i niekonwencjonalne propozycje warszawskiej sceny, mają również szansę zainteresować całkiem nowych widzów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto