Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sherlock Holmes. Tom 3" - klasyka w nowym wydaniu

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
okładka
okładka wydawnictwo Zysk i S-ka
W trzecim tomie kompletnej edycji przygód najsłynniejszego detektywa wszech czasów znalazły się trzy zbiory opowiadań: "Powrót Sherlocka Holmesa", "Pożegnalny ukłon" i "Archiwum Sherlocka Holmesa".

Sherlock Holmes to jeden z moich ulubionych detektywów, obok Herculesa Poirot. Z tego powodu musiałam zapoznać się z ostatnim tomem jego przygód, mimo że większość utworów już czytałam. A to dlatego, że tak spodobały mi się dwa poprzednie tomy, o którym pisałam tutaj i tutaj.

W trzecim tomie znalazły się trzy zbiory opowiadań, których bohaterem jest jeden z najsłynniejszych detektywów świata: "Powrót Sherlocka Holmesa", "Pożegnalny ukłon" i "Archiwum Sherlocka Holmesa". Dzieła te zyskały nowe tłumaczenie Jerzego Łozińskiego.

"Powrót Sherlocka Holmesa" to zbiór 13 opowiadań, które ukazały się w 1905 roku. Wśród nich znalazł się m.in. "Pusty dom", w którym Sherlock Holmes powraca do świata żywych. Spowodowane to było naciskami fanów. Doyle miał bowiem już trochę dość swojego bohatera, ale czytelnicy za bardzo się do niego przywiązali. I tak oto autor musiał wymyślić w miarę wiarygodne okoliczności uratowania Holmesa.

"Pożegnalny ukłon" to zbiór 8 opowiadań, które ukazały się w 1917 roku. Wśród nich znalazł się m.in. "Zniknięcie lady Frances Carfax" - w którym tytułowa dama zaczyna się dziwnie zachowywać, co więcej kręci się koło niej tajemniczy mężczyzna z brodą. Wkrótce potem dama znika bez śladu.

"Archiwum Sherlocka Holmesa" to zbiór 12 opowiadań, które kończą cykl o Sherlocku Holmesie. Wśród nich znalazła się m.in. "Wampirzyca z Sussex", w której kobieta wysysa krew swojego synka i zostaje posądzona o wampiryzm czy "Żołnierz z widmową twarzą", w którym narratorem jest Sherlock Holmes.
Nie sposób nie wspomnieć o pięknym wydaniu książki - w twardej oprawie z obwolutą, na których są zdobienia. Pojawiają się one także na każdej stronie tytułowej. Do tego dochodzi elegancka, duża czcionka i papier wysokiej jakości. Trzeba przyznać, że takiego wydanie to mogłoby spodobać się sir Arthurowi Conanowi Doyle'owi.

Dużą zaletą tej lektury są oryginalne ilustracje Sidneya Pageta, które zostały przedrukowane. Ilustrator pochodzący z epoki wiktoriańskiej zdobił opowiadania Doyle'a w "Strand Magazine". Nic więc dziwnego, że tworzą one niezwykły klimat tamtych czasów.

Muszę przyznać, że była to niezwykła przygoda przypomnieć sobie czyny Sherlocka Holmesa oraz poznać nowe, których do tej pory nie znałam. Polecam całą serię miłośnikom powieści oraz opowiadań detektywistycznych, Arthura Conana Doyle'a i Sherlocka Holmesa. Warto poznać klasykę w takim wydaniu.

Sir Arthur Conan Doyle był szkockim pisarzem, wolnomularzem i spirytystą, a także czołowym przedstawicielem nurtu powieści detektywistycznej. Zadebiutował w 1887 roku powieścią "Studium w szkarłacie". W swoim dorobku ma także m.in. "Znak czterech", "Psa Baskerville'ów" oraz "Zaginiony świat". Wiele jego powieści i opowiadań zostało zekranizowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto