Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Siedziby wielkich Polaków” Barbary Wachowicz tom I. U źródeł

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego (gawędy), Świat Książki, Warszawa 2013
Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego (gawędy), Świat Książki, Warszawa 2013 okładka książki
"Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" Barbary Wachowicz to gawędowa prezentacja domostw, stanowiących źródło i centrum kultury polskiej, zaproszenie do gniazd wybitnych osobowości polskiej literatury i sztuki.

W dorobku pisarskim Barbary Wachowicz są fundamentalne pozycje, od lat cieszące się popularnością i mające rzesze miłośników. Autorka powołała do istnienia szereg reporterskich szkiców i biograficznych opowieści, przybliżających portrety sławnych, wybitnych twórców kultury. Przez dekady urzeka czytelników fascynującymi odkryciami w książkach o wielkich Polakach, jak: „Malwy na lewadach”, „Ty jesteś jak zdrowie”, „Marie jego życia”, „Czas nasturcji", „Ciebie jedną kocham”, „Dom Sienkiewicza”, „Nazwę Cię Kościuszko! Szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce” oraz budzi uznanie cyklem poświęconym harcerstwu. Kolejne pokolenia czerpią z pożytkiem z tego bogatego zespołu interesujących gawęd, znajdując w nich nieprzebrzmiały świat wartości dostrzegany w losach bohaterów jej książek.

Czytaj także: „Siedziby wielkich Polaków” Barbary Wachowicz tom II. Ostoje

Do długiego szeregu cennych pozycji pisarki losu polskiego dołączyły niedawno nowe dwa tomy monumentalnego albumu, wydanego przez Świat Książki – „Siedziby wielkich Polaków”. Barbara Wachowicz zaprezentowała w nich niezwykłe miejsca na mapie Polski. Gawędy ukazały się w szacie solidnej, godnej pomnikowych siedzib i reprezentowanych przez nie tradycji z pięknymi, barwnymi ilustracjami. Autorka zaprasza na wędrówkę szlakiem wybitnych osobistości polskiej literatury i sztuki, tym razem za pośrednictwem wydawnictwa, które urzeka zewnętrzną edytorską formą. Twarda oprawa, piękny papier, bogaty dobór zdjęć, staranność graficzna odpowiada zamiarom publikacji, jakim bez wątpienia jest utrwalenie i kultywowanie miejsc pamiątek narodowych. Atutem zestawienia szczególnych siedzib polskich jest chronologiczne ujęcie, zastosowane także w każdym rozdziale, co umożliwia poznanie dziejów wybranych placówek.

Bez mała powiedzieć można, że pomnikowa edycja stanowi ukoronowanie twórczości Barbary Wachowicz, gdyż nie tylko stanowi syntezę podejmowanych przez nią tematów, ale też oddaje istotę jej działalności, nieograniczającej się do pisarstwa, bo zakorzenionej w sztuce fotografii, teatru i filmu. W nowej publikacji autorki zostały zebrane świadectwa jej wszelkich przedsięwzięć, jakie złożyły się na twórczą drogę jej zawodowego życia. Dzięki tym sygnałom, przywołującym reporterskie podróże, wyreżyserowane spektakle, zorganizowane wystawy czytelnik gawęd zebranych w nowej odsłonie wchodzi w obszar oddziaływania wielu sztuk, w jakich wyraziły się pasje autorki.

Barbara Wachowicz swoją pracę "Siedziby wielkich Polaków" „z admiracją, wdzięcznością i życzeniem hojnych darczyńców” dedykuje tym, którzy „ocalili dwory polskie – i strzegą tych szańców tradycji ofiarnie i wiernie” oraz wszystkim, którzy „czuwają, by siedziby wielkich Rodaków nie były skamieliną muzealną, lecz żywym promieniującym domem”. Rzec można, że autorka zalicza się do tego grona adresatów, gdyż przyczyniła się wielokrotnie do pielęgnowania pamięci o ośrodkach kultury polskiej i ożywienia ich historii. Nowy dwutomowy album, jak sama autorka określa „Siedziby wielkich Polaków”, również wpisuje się w to szczytne zadanie. Jego interesująca treść i doskonała forma ma moc inspirowania do działań, jakich celem jest pielęgnowanie polskiej tradycji i propagowanie wartości reprezentowanych przez wybitnych twórców kultury.

Tom pierwszy monumentalnego wydawnictwa - Od Reja do Kraszewskiego to gawędziarski rejestr domostw wybitnych twórców staropolskich i romantycznych. Barbara Wachowicz zaplanowała literackie przystanki w miejscach, gdzie rodziły się podwaliny polskiej kultury. Zabiera czytelników do Nagłowic Mikołaja Reja, Czarnolasu Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyzny Kościuszki, Nowogródzkiej ziemi, kraju lat dziecinnych Adama Mickiewicza i jego wielkopolskiego Soplicowa – Śmiełowa, Opinogóry Zygmunta Krasińskiego, Suchej Augusta Cieszkowskiego, Żelazowej Woli Fryderyka Chopina, Korczewa Cypriana Kamila Norwida, Lublina Wincentego Pola i Romanowa Józefa Kraszewskiego. Budzi pewne zdumienie fakt, że w tym szeregu zabrakło Krzemieńca Juliusza Słowackiego, gdzie od dziesięciu lat funkcjonuje jedyne muzeum tego narodowego wieszcza, ale przyznać trzeba, że zaprezentowany zespół reportaży jest imponujący.

Zebrane w tomie pierwszym gawędy przekonują o urokach miejsc ważnych na mapie kulturalnej Polski, także dziś po upływie wieków. Autorka przywołuje ich dzieje ściśle łącząc z opowieścią o losach głównych właścicieli, którzy wywarli piętno nie tylko na kształcie polskiej kultury, ale i na późniejszym przeznaczeniu swych siedzib, obecnie muzeów, kultywujących pamięć o ich dorobku. Prowadząc po zabytkowej przestrzeni dworów, pałaców, parkach i ogrodach, odkrywa przez czytelnikami znaki i świadectwa przeszłości. Nie trzeba przekonywać, że Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi czyni to w sposób fascynujący, piękną polszczyzną, która w szczególny sposób ujmuje, bo odpowiada przywoływanym treściom. Styl opowieści gęsto inkrustowany celnymi cytatami, trafnie opisującymi klimat miejsc i charakteryzującymi jego mieszkańców współgra z intencją autorską ukazania walorów szczególnych placówek.

Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego (gawędy), Świat Książki, Warszawa 2013, s. 432.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto