Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sielska kraina – szlakiem lessowych wąwozów

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Na początku października 2014 roku grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie udała się do Krainy Lessowych Wąwozów najbardziej atrakcyjnego turystycznie regionu lubelskiego.

W poszukiwaniu wiedzy i doświadczeń pierwszego dnia odwiedzili fascynujące muzeum Nietypowych Rowerów w miejscowości Gołąb niedaleko Dęblina. Po ekscytującej lekcji jazdy na rowerach poziomych, galopujących i tandemowych grupa udała się do miejscowości Wojciechów. Tutaj od prawie wieku działa rodzinna kuźnia. Roman Czerniec właściciel i mistrz kowalstwa przeprowadził pokazową lekcję obróbki metali. Uczniowie czynnie asystowali mu przy wyrobie podków. Mistrz z wielkim zapałem opowiadał o historii tego znanego już w całym kraju miejsca. Kuźnia w Wojciechowie to małe muzeum kowalstwa. Znajdują się tu setki różnorodnych metalowych wyrobów świadczących o wielkim kunszcie i artyzmie mistrzów tutaj pracujących. Niedaleko od kuźni widać mury zabytkowej wieży Ariańskiej. W niej mieści się Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne z niezliczoną liczbą eksponatów, których historia i dawne zastosowanie są barwnie przedstawiane przez kustoszy Muzeum. W programie znalazła się również prezentacja maszyn i urządzeń wykonanych przez kowali, pokaz kowalstwa użytkowego i artystycznego. Praktycznym wyrazem wtapiania się w atmosferę tego miejsca były warsztaty związane z kowalstwem. Uczestnicy wykonali pamiątkowe podkowy z masy solnej, które po wypieczeniu zostały ofiarowane uczniom. Przez chwilę każdy z uczestników mógł poczuć się jak kowal troszczący się o detale własnego dzieła.
Wojciechów znany jest jako ”kowalska wieś”. To tutaj cyklicznie odbywają się imprezy mające propagować wiedzę o tym jakże starym zawodzie. Liczne spotkania mistrzów –stają się także pretekstem do prezentowania autorskich wyrobów rzemiosła artystycznego tak rzadko dziś wykonywanego.
Pobyt w Wojciechowie to fascynująca przygoda, interaktywna lekcja -mówi organizator Zielonej Szkoły Anna Skiścim, nauczycielka PZSiPS w Legionowie. Uczniowie spotykają fascynujących ludzi, zapaleńców, pasjonatów, którzy uczą o swoim rzemiośle, kochają swój region i ukazują jego najwspanialsze walory. Taki wyjazd w teren pozwala uczniom poszerzać wiedzę i rozwijać zdolności manualne i artystyczne –dodaje rozmówczyni.

Dla uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie ważnym aspektem każdej dłuższej wycieczki j utrwalanie umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Każdy dzień to pretekst do kształtowanie czynności z zakresu samoobsługi, przestrzegania zasad współżycia w grupie społecznej, przestrzegania ustalonych zasad i zobowiązań. Uczniowie Placówki, tak jak ich pełnosprawni rówieśnicy, maja prawo do eksploracji kultury polskiej w jak najbardziej profesjonalnej formie i zakresie.
Kontynuacją programu był udział w wieloaspektowej lekcji w Młynie Hipolit w Nowym Gaju przedstawiającej w sposób obrazowy historię Ziemi, jej budowę i zjawiska w niej zachodzące. Pokaz minerałów z całego świata oraz obserwacja imitowanego wybuchu wulkanu zaintrygował nie tylko uczniów. Najbardziej fascynującym momentem wizyty było własnoręczne płukanie złota z piasku – prawie jak na Alasce. Każdy uczestnik zdobył w ten sposób trochę tego drogocennego kruszcu, który mógł zabrać do domu.

Wojciechów to również miejsce, w którym znajduje się Park Zwierząt, Rozrywki i Edukacji. Pobyt w nim to spotkanie z zwierzętami z całego świata. Można zobaczyć tu białe lwy, tygrysy, lamy i dziesiątki innych rzadkich okazów zwierząt. W Parku znajduje się wiele ciekawych ptaków. O każdym z mieszkańców tego niespotykanego zoo opowiada przewodnik i opiekun zwierząt.
Na zawsze w pamięci pozostanie spacer po Rynku Kazimierza Dolnego nad Wisłą, miejscowości niesamowitej w swoim klimacie. Egzystencja ludzi różnych kultur, moc galerii i kramików z wyrobami sztuki użytkowej, oraz krajobraz lessowych wąwozów sprawiają, iż czas biegnie tutaj zupełnie innym torem. Surowe ruiny średniowiecznego zamku oraz Góra Trzech Krzyży budują niepowtarzalny klimat tej miejscowości.
W trakcie tej relacji należy wspomnieć o pobycie w Magicznych Ogrodach - Rodzinnym Parku Tematycznym w Janowcu koło Kazimierza.
Magiczne Ogrody to utrzymany w konwencji baśniowej fantastyczny świat znany z bajek dziecięcych - wyjaśnia pani Anna Skiścim - Świat zamieszkały przez złych i dobrych czarodziejów, krasnale, smoki i Bulwiaki. Jest to miejsce zapełnione kwitnącymi krzewami, drzewami i kwiatami. Jesteśmy wdzięczni fundacji „Promień Słońca” i Starostwu Powiatowemu w Legionowie za umożliwienie nam - opiekunom i naszym uczniom znaleźć się w tej zaczarowanej krainie lessowych wąwozów -dodaje rozmówczyni.
To interaktywne poznawanie świata, nauka poprzez kontakt z rzeczywistością przynosi również inne pozytywne refleksje. Co roku powstaje coraz więcej takich miejsc jak w Wojciechowie czy Janowcu. Świadczy to o tym, że w małych miejscowościach żyją ludzie pełni pomysłów i poświecenia dla regionu, miejsc w którym żyją i pracują. Ludzie ci w sposób bardzo inteligentny wykorzystują walory tego regionu dla jego odnowy i wzbogacania. Takich lokalnych bohaterów i efekty ich działań warto pokazywać i propagować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto