Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silny rozbłysk na Słońcu wstrzymał Cygnusa. Zobaczymy zorze polarne?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
CC, NASA:(NASA copyright policy lub JPL Image Use Policy).
Źródłem rozbłysku na Słońcu – jak tłumaczą uczeni - była masywna plama, znana w katalogach astronomów, jako AR1944. Miała 200 tysięcy km szerokości, jak również dziesiątki ogromnych i groźnych, tzw. rdzeni.

Silny rozbłysk na Słońcu opóźnił start amerykańskiej prywatnej misji zaopatrzeniowej statku kosmicznego. Skierował w stronę Ziemi tzw. koronalny wyrzut masy. Wyleciał więc w naszą stronę – jak mówią naukowcy - olbrzymi obłok plazmy. Może to wywołać powstanie urokliwych zórz polarnych. Zatem jeszcze dziś w nocy i jutro będzie możliwe to piękne zjawisko zobaczyć.

Zdaniem ekspertów, tegoroczny atak zimy w USA, daje się we znaki nie tylko milionom Amerykanów. Zaburzył także plan lotów związanych z obsługą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ze względu na wielkie ochłodzenie i nadchodzącą w najbliższych dniach, kolejną falę mrozów, postanowiono przełożyć start rakiety z transportowcem Cygnus, który ma dostarczyć kosmonautom na ISS, zaopatrzenie.

Źródłem rozbłysku na Słońcu – jak tłumaczą uczeni - była masywna plama, znana w katalogach astronomów, jako AR1944. Miała 200 tys. km szerokości, jak również dziesiątki tzw. rdzeni słonecznych. Największy z nich jest tak ogromny, że mógłby połknąć trzy nasze Ziemie.

We wtorek 7 stycznia, w wyniku silnego rozbłysku słonecznego i wystrzelenia w stronę Ziemi, olbrzymiego obłoku plazmy, w czwartek a może też i w piątek, na niebie nad półkulą północną, mogą panować kolorowe zorze polarne. Urzekają one swoimi barwnymi łukami, pasmami, wstęgami, draperiami, itp., co warto obserwować nocą na rozległej przestrzeni północnego nieba.

Wprawdzie, według astronomów, rozbłyski słoneczne przynoszą to niesamowite widowisko zórz, to jednak mają także niezbyt przyjemne konsekwencje - potrafią uszkadzać statki kosmiczne, satelity, łączność internetową i radiową, a także sieć energetyczną na obszarze Ziemi.

Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy zjawisko ma ekstremalnie ogromną siłę. A to, z którym mamy do czynienia obecnie, ocenia się na "3" w skali pięciostopniowej. Przy takiej sile rozbłysku i wyrzutu plazmy, może dojść do burzy geomagnetycznej, która przynosi zaburzenia w polu magnetycznym Ziemi. Jednak tym razem nie powinniśmy się specjalnie przejmować wystąpieniem takich zjawisk.

Misja zaopatrzeniowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną, miała wyruszyć w środę 8 stycznia, ale wstrzymana z powodu rozbłysku na Słońcu - być może wystartuje właśnie we czwartek 9 stycznia, z kosmodromu na amerykańskiej wyspie Wallops Island.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto