Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr spowodował śmiertelny wypadek

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Dziś oraz jutro można spodziewać się silnego wiatru oraz obfitych opadów deszczu (lokalnie burz) na terenie całego kraju!

Choć Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, dla wszystkich województw prócz woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, to jednak Wiadomości24.pl ostrzegają, że silny i porywisty wiatr będzie występować na terenie całej Polski.

Bardzo silny wiatr mocno daje się we znaki mieszkańcom naszego kraju. Im bliżej wieczora i nocy, tym będzie się on wzmagać. Średnia prędkość wiatru wynosić będzie 40-60 km/h. W porywach może osiągać prędkość 70-90 km/h. Na Pomorzu i w górach porywy będą jeszcze mocniejsze. Na tych terenach bowiem mogą osiągać prędkość 90-110 km/h! Silnemu wiatrowi mogą towarzyszyć równie gwałtowne opady deszczu, a lokalnie nawet burze.

Jak poinformował TVN24, we wsi Lalin, niedaleko Sanoka, zginął mężczyzna, przygnieciony powalonym przez wiatr kominem.

Należy spodziewać się dużych zniszczeń. Oto niektóre z możliwych skutków silnego wiatru: uszkodzenia lub zniszczenia zabudowań, wież, kominów, zrywanie i linii napowietrznych, wyrywanie drzew z korzeniami, utrudnienia komunikacyjne. Aby zmniejszyć szkody jakie może wyrządzić wiatr należy z balkonów i parapetów zdjąć lub zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zaleca się nie parkowanie samochodów pod drzewami i tablicami reklamowymi.

IMGW wydało również ostrzeżenie przeciwpowodziowe dla terenów nadmorskich, gdzie spodziewany jest wzrost poziomu wód do strefy stanów ostrzegawczych. Tereny te zagrożone są tzw. cofką (cofanie się wody w rzekach w górę koryta) w ujściowych odcinkach rzek, a w konsekwencji podtopieniami obszarów zurbanizowanych. Istnieje ryzyko zalania obszarów przylegających bezpośrednio do morza.

Taki stan rzeczy gwarantuje nam niż o imieniu Kirsten, który przesuwa się w kierunku morza Bałtyckiego, by jutro znaleźć się w jego centrum. Poniżej dwie mapy barometryczne pokazujące omawiany niż.
Niż Kirsten z godziny 6. rano
Położenie niżu Kirsten 13 marca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto