Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd brać filmy na wolnej licencji?

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Stanowisko Internet Archive w aleksandryjskiej bibliotece (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Internet_Archive_-_Bibliotheca_Alexandrina.jpg)
Stanowisko Internet Archive w aleksandryjskiej bibliotece (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Internet_Archive_-_Bibliotheca_Alexandrina.jpg)
Większość materiałów audiowizualnych jest chronionych prawem autorskim, nie zezwalającym, ani na jego ponowną publikację, ani na kopiowanie bez zgody autora. Jest jednak na to sposób. Warto poznać kilka miejsc, skąd możemy wziąć wideo bez strachu o łamanie prawa.

Trudno dokładnie określić ile godzin materiałów filmowych znajduje się w internecie. W serwisie youtube.com, co minutę jego użytkownicy ładują 48 godzin wideo. Każdy internauta na pewno nie raz nie tylko ściągnął jakiś film, ale może nawet opublikował go na swojej stronie internetowej. Przy okazji jednak zapewne mało kto postarał się o zgodę jego autora na ponowną publikację czy kopiowanie. Bez tego warunku, każde udostępnianie materiału wideo wbrew wiedzy jego twórcy jest traktowane jako złamanie jego praw autorskich. Niestety, zdecydowana większość filmów w internecie jest opieczętowana komunikatem wszelkie prawa zastrzeżone. Ale co ważne - nie wszystkie. Jest w internecie wiele miejsc, skąd bez przeszkód możemy ściągnąć materiał wideo a nawet go komercyjnie wykorzystywać. Warto znać przynajmniej te najważniejsze adresy, gdzie musimy zapukać po filmy z wolną licencją.

Wikimedia Commons
To źródło plików stworzone jako siostrzany projekt Wikipedii, jest znane internautom głównie jako miejsce przechowywania milionów fotografii, które można wykorzystać na podstawie wielu licencji. Ale również tutaj można znaleźć wielu unikatowych i niepowtarzalnych materiałów wideo, które można ściągać, udostępniać oraz wykorzystywać we własnych produkcjach. Znajdziemy tutaj zarówno przemówienia Dmitrija Miedwiediewa, jak również krów pasących się na trawie. Film z tego źródła możemy znaleźć na podstawie roku jego produkcji, techniki nagrania czy tematyki jaką przedstawia.

Warunki użytkowania są różne dla każdego nagrania: od Public Domain (dowolne wykorzystywanie bez ograniczeń) po Creative Commons. W przypadku tych drugich zawsze niezbędne w przypadku użytkowania, jest podanie autora materiału oraz akceptacja innych warunków licencji. Wszystkie pliki wideo dostępne w Wikimedia Commons są zapisane w formacie .ogg, który nie jest obsługiwany przez wszystkie odtwarzacze komputerowe oraz edytory filmowe. Również niewielka ilość wszystkich materiałów wideo jest w bardzo wysokiej rozdzielczości, zwłaszcza jeśli chodzi o nagrania archiwalne sprzed wielu dziesięcioleci.

RT Free Video
Russia Today jest działającym od wielu lat, informacyjną telewizją anglojęzyczną, przedstawiającą świat z rosyjskiego punktu widzenia. Jest również jednym z najpopularniejszych kanałów wideo m.in. w portalu youtube.com. Dziś, Russia Today to sieć telewizyjna, w której skład wchodzi pięć stacji (RT International, RT America, RT Arabic, RT Doc i Actualidad RT). Russia Today posiada również mnóstwo godzin archiwalnych nagrań wideo z wielu ważnych wydarzeń politycznych, kulturalnych czy sportowych. Władze stacji postanowiły, na przekór innych telewizji informacyjnych, podzielić się z internautami tymi zasobami. Aby otrzymać dostęp do archiwów Russia Today, należy zarejestrować się na stronie freevideo.rt.com, podając swoje dane teleadresowe.

Projekt RT Free Video jest skierowany głównie do wszelkich mediów oraz kompanii medialnych, by bez żadnych dodatkowych opłat mogli korzystać z archiwów stacji. Ale na stronie zarejestrować się również mogą zwykli użytkownicy z każdej przeglądarki internetowej. Wszystkie udostępnione tutaj materiały filmowe są dostępne w trzech formatach" DV (Digital Video), który jest podstawowym standardem transmisji telewizyjnej, skompresowane MPEG2 oraz jeszcze bardziej skompresowane MPEG4. Każdy materiał filmowy posiada również 30-sekundowy podgląd w formacie .flv dostępny bez rejestracji. RT Free Video to bardzo wartościowe źródło wolnych materiałów filmowych - tym bardziej, że codziennie dodawane są nowe filmy.

Al Jazeera Creative Commons Repository
Al Jazeera jest największą informacyjną stacją arabska, która również nadaje w języku angielskim. Zdecydowanie jest to jedno z nie wielu źródeł przekazujących w świat najnowsze wiadomości z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Od 2009 r. telewizja również publikuje w internecie część swoich nagrać na licencji Creative Commons 3.0, która zezwala na ponowną publikację czy kopiowanie w zamian za podanie autora materiału. Większość udostępnionych w ten sposób filmów pochodzi ze Strefy Gazy, która cały czas zostaje pod izraelską blokadą ale znajdziemy również filmy z egipskiej rewolucji oraz wojny domowej w Libii. Niestety, strona sporadycznie jest aktualizowana o nowe materiały wideo. Mimo to, warto znać to źródło a co najważniejsze - korzystać z niego.
YouTube - Creative Commons
YouTube, najpopularniejszy portal z plikami wideo na świecie, również był znany z bezwzględnej walki z kopiowaniem filmów oraz łamaniem praw autorskich. Do dziś. Użytkownicy witryny, przesyłając nowe wideo do swojego konta w ustawieniach licencji mają wybór: mogą wybrać standardową (wszelkie prawa zastrzeżone) lub Creative Commons (pewne prawa zastrzeżone). Choć projekt jest dopiero w fazie rozwoju i testowania, to już wielu internautów wybrało tę drugą opcję, przez co my możemy te filmy wykorzystywać bez przeszkód, podając autora materiału. Niestety, póki co w portalowej wyszukiwarce nie możemy odfiltrować wideo z CC od pozostałych. Na razie można je przeglądać tylko w edytorze wideo, dostępnym dla zarejestrowanych użytkowników. Jest to przydatne ponieważ od razu film z licencją CC można poddać edycji online i połączyć z innymi materiałami. Dla użytkowników, którzy otrzymali od administratorów portalu ostrzeżenie o złamaniu prawa autorskiego, niestety nie mogą publikować swoich filmów z Creative Commons. Jeszcze kilka tygodni i zapewne materiały CC z YouTube staną się największym źródłem filmów z wolną licencją.

Internet Archive - archive.org
Witryna archive.org zasłużyła na miano największego archiwum w sieci. Znajdziemy tutaj wszystko - począwszy od setek tysięcy książek po zapis stron internetowych sprzed wielu lat. Portal oferuje również bardzo wiele filmów fabularnych oraz materiałów wideo. Stąd za darmo pobrać możemy takie hity filmowe jak Ucieczka z Sobiboru czy Noc żywych trupów. Poza tym możemy z tego źródła wykorzystać setki materiałów z serwisów informacyjnych m.in. zdjęcia z azjatyckiego Tsunami z 2004 r. czy relacje telewizyjne z wydarzeń 11 września 2001 r. (jest to jedno z największych telewizyjnych archiwów dostępnych za darmo w internecie). Filmy z archive.org można pobrać w kilku formatach m.in. .mpg czy .ogg. Aby wyszukać materiału wideo, w portalowej wyszukiwarce należy wybrać opcję "Moving Images". Co ważne, również sami możemy dodać do archive.org własne materiały filmowe.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto