Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd brać zdjęcia do artykułów? Domena publiczna

michalmazik
michalmazik
Domena publiczna
Pisząc artykuły, mamy często problem ze zgromadzeniem zdjęć. Nie jesteśmy w stanie sami ich wykonać, a w necie większość fotografii chroniona jest prawami autorskimi. Co pozostaje? najczęściej - "public domain".

Wyszukiwanie fotografii bywa nużące. Tym bardziej, że publikowane są na wielu licencjach. Dużym udogodnieniem są wolne zasoby Wikipedii. W bazie zdjęć jest mnóstwo twórczości, do której wygasły prawa autorskie.

Zgodnie z polskim prawem autorskim (art. 36 i nast. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) utwór przechodzi do domeny publicznej po upływie 70 lat od chwili śmierci twórcy, a w przypadku współtwórstwa od chwili śmierci ostatniego współtwórcy. Od 1 stycznia 2009 roku mamy możliwość skorzystania ze zdjęć autorów, którzy umarli w 1938 roku.

Ciekawostką jest, że domena publiczna ma swoje święto. Dzień Domeny Publicznej ma zwrócić uwagę na rolę twórczości do której wygasły prawa autorskie w budowaniu kultury.

Creative Commons oferuje twórcom licencje, które pozwalają im zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. CC działa na zasadzie „pewne prawa zastrzeżone”. Wykorzystujemy zdjęcia na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa. Możemy kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać, wykonywać i tworzyć na ich podstawie utwory zależne, jednak wymogiem jest podanie informacji zgodnie z życzeniem autora (np. tytuł utworu). Angielska wersja tej licencji to: Creative Commons: Attribution. Cyfrowe oznaczenia w nazwie licencji: 2.5 lub 3.0 są kolejne wersje tej samej licencji i dla nas te informacje nie mają większego znaczenia. Zdjęcia z licencją na zasadzie wykorzystania w celach niekomercyjnych są nieprzydatne dla dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl

Licencja GNU GPL została sformułowana w celu rozpowszechniania programów komputerowych i materiałów związanych z tymi programami. Nawet zdjęcia, które chronione są prawami autorskimi, możemy wykorzystać w celach komercyjnych. Jest to trudne, bowiem należy skontaktować się z autorem i poprosić o zgodę.

Przeglądając zdjęcia na Internecie w celu wykorzystania do artykułu musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim sprawdzamy opis licencji uwzględniając, że fotografie zamierzamy wykorzystać w celach komercyjnych. Licencja musi również zezwalać na wykorzystanie zdjęcia w utworach pochodnych (artykuł ze zdjęciem jest traktowany jako oddzielna praca).

Przykładowe strony, na których można szukać darmowych zdjęć. Za każdym razem trzeba uważnie przestudiować opis licencji.

Zasoby Wikipedii
SXC.hu. Internauci mogą zamieszczać tutaj swoje zdjęcia i korzystać z zamieszczonych przez innych autorów zdjęć.
Everystockphoto.com. Wyszukiwarka darmowych zdjęć
Stockvault.net Kolejne świetne źródło darmowych zdjęć
http://www.public-domain-photos.com. Tysiące darmowych zdjęć i gifów
http://www.morguefile.com/http:www//freeiconsweb.com. Darmowe ikony
Darmowe cliparty Dużym ułatwieniem jest brak konieczności rejestrowania się w serwisie
Cliparty w stylu retro
Strona ze zdjęciami należącymi do domeny publicznej
strona prezydenta Polski
Nieodpłatne zdjęcia portalu Komisji Europejskiej, zdjęcia związane z UE.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto