Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd czerpać energię? Debata zbąszyńskich licealistów

Redakcja
Marcin Szczechowicz, Mateusz Rucioch
Marcin Szczechowicz, Mateusz Rucioch Archiwum szkoły
Uczniowie liceum Mateusz Rucioch i Marcin Szczechowicz, biorą udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Energia, skąd ją czerpać? Jak ekonomicznie z niej korzystać? Co zrobić by zaoszczędzić? "Ziemię mamy jedną, a potrzeby coraz większe.

Dwóch uczniów zbąszyńskiego liceum - Mateusz Rucioch oraz Marcin Szczechowicz, postanowili wziąć udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży, i stworzyć możliwość poruszenia tematów, które na co dzień są pomijane. Jednym z takich zagadnień jest energia. Skąd ją czerpać? Jak ekonomicznie z niej korzystać? Co zrobić by zaoszczędzić?

Do wspólnej debaty uczniowie zaprosili: Posła Platformy Obywatelskiej, znanego w zbąszyńskim środowisku Jakuba Rutnickiego, Burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego, Dyrektora Szkoły Bogusława Pietrusiewicza oraz przedstawiciela uczniów Tomasza Borkowskiego.

W trakcie debaty zostały poruszone kwestie dotyczące polityki energetycznej, nie tylko szkoły i miasta, ale także całego kraju. W pierwszej kolejności dyskusja objęła problem zużycia i oszczędności energii. Nie musimy się bać, że może nam kiedyś zabraknąć prądu, zapewniali debatujący poseł z burmistrzem. Do dyrektora szkoły i ucznia skierowano pytanie - czy w szkole podejmowane są działania mające na celu oszczędzanie energii i czy uczniowie przestrzegają zasad oszczędzania. Padały odpowiedzi twierdzące. Pytano także o specjalną architekturę szkoły, która przez większą część roku pozwala na prowadzenie zajęć bez zapalania światła, ze względu na dużą ilość okien.

Czytaj więcej ------->

Nie każdy wie, że w Polsce aż 98 procent produkowanego prądu pochodzi ze spalania węgla w elektrowniach cieplnych, zatem zastosowanie "czystszych" rozwiązań byłoby korzystniejsze dla środowiska, jednak niekoniecznie opłacalne i łatwe w realizacji - co potwierdzili debatujący. Pytano także o plany związane z budową farm wiatrowych i elektrowni słonecznych oraz o to, czy osoby chcące zamontować coś takiego na własnym terenie będą wspierani finansowo przez gminę i państwo.

Na zakończenie debaty poruszono sprawy wad i zalet elektrowni jądrowych, problem bezpieczeństwa, jak i kosztów związanych z budową, które sięgają niebotycznych kwot. Istotną rzeczą był także wybór odpowiedniej lokalizacji.
W opinii Posła Rutnickiego najbardziej prawdopodobne scenariusze zakładają dokończenie inwestycji w Żarnowcu lub budowę nowego ośrodka w Klempiczu (Wielkopolska).

Czy to spotkanie wniesie jakieś zmiany w życie społeczeństwa? Zobaczymy! Na pewno powinno skłonić do myślenia, zarówno władze, jak i społeczeństwo. Przecież "Ziemię mamy tylko jedną, a potrzeby coraz większe. O tym jak zrealizować pomysły na czystszą i "zdrowszą" energię, myślą także Mateusz i Marcin.
Jeśli uczniowi zostaną pozytywnie ocenieni przez komisję to, już 1 czerwca zasiądą w sejmowej ławie i zobaczą "jak wygląda sprawa węgla" z perspektywy posłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto