Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy...

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Dekoracja podkreślająca  przesłanie scenariusza.
Dekoracja podkreślająca przesłanie scenariusza. Jerzy Jastrzębski
W przeddzień święta Wszystkich Świętych 31 października 2013 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyła się uroczysta akademia, której motywem przewodnim były słowa z piosenki Marka Grechuty.

Te słowa stały się głównym akcentem dekoracji. Dodatkiem do nich były jesienne białe chryzantemy i znicze przypominające o miejscach, które powinniśmy odwiedzić. Dekoracja uzupełniona jesiennymi barwami doskonale wprowadzała w nastrój rozważań i refleksji nad istotą sensem i drogą życia ludzkiego.

Nikt z obecnych nie zastanawiał się nad istotą śmierci, ale tematem rozważań autorów scenariusza jak i wygłaszających swoje kwestie aktorów było życie. Jego jakość i możliwość kontynuacji po zakończeniu ziemskiej wędrówki. Jako wzory do naśladowania podawano przykłady świętych, którzy swoim przykładem wyryli głęboki ślad na naszej kulturze i świadomości. Dzięki nim możemy się patrzeć z nadzieją na nasze przyszłe życie.

-Tematem naszych rozważań- mówiła nauczycielka religii Danuta Zalewska -jest życie, a nie śmierć. Elementem życia, epizodem w nim jest stan przejścia ,który nazywamy śmiercią. Pierwszym, który pokazał, że nie należy bać się tego momentu był Jezus Chrystus. On przezwyciężył śmierć. On pokazał, że Bóg jest Panem życia i żywych. Święci to ludzie, którzy współpracują z łaską Boga. Zawsze otwarci na Jego natchnienia. Posłuszni Jego woli. Dlatego dzień Wszystkich Świętych jest dniem radości a zarazem refleksji nad samą istotą życia. Jest ono darem i nie wolno go zmarnować. Jak żyć pokazują nam wielcy nasi przewodnicy-święci- dodała.

W trakcie akademii wykonano szereg pieśni podkreślających wagę tematu, traktujących o życiu i śmierci. Wykonano między innymi utwory Edyty Gepert „Nie żałuję” i „Modlitwę do dobrego Boga”, pieśń Anny Szapłak „Grajmy Panu” oraz „Modlitwę” Bułata Okudżawy.
Widzowie -uczniowie, nauczyciele, rodzice, a wśród nich ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak
wysłuchali w wielkim skupieniu występujących aktorów.

Podsumowaniem wszystkich słów które padły podczas tego spotkania był taniec sakralno-modlitewny w choreografii Żanety Ryszawa, instruktora tańca i choreografa. Poprzez ten taniec uczestnicy oddali cześć Bogu i wszystkim, którzy opuścili ziemie. Taniec ten to także wyraz głębokiego szacunku dla tych, którzy tu pozostają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto