Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby wydobyte z Bałtyku trafią do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Narodowe Muzeum Morski w Gdańsku wzbogaciło się o nowe eksponaty. Placówka otrzyma broń palną z XVII i XVIII wieku, wydobytą z morza w pobliżu Rowów.

Płetwonurkowie z Urzędu Morskiego w Słupsku, wspierani przez archeologów podwodnych i konserwatorów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, wydobyli z morza w pobliżu Rowów zbiór broni palnej oraz fragmenty drewnianych beczek i skrzyń, służących prawdopodobnie do przechowywania i transportu broni. Znalezisko to głównie pistolety skałkowe, datowane na XVII i XVIII w.

Arsenał został już przekazany do Działu Badań Podwodnych. Po wstępnym zinwentaryzowaniu i opracowaniu artefakty zostaną poddane badaniom i konserwacji w muzealnej pracowni konserwatorskiej. Wtedy też będzie można jednoznacznie określić, jak duże jest to znalezisko, czyli ile pistoletów wchodzi w skład zbioru. - Konserwacja pozyskanych eksponatów będzie dość skomplikowana, jak zwykle, kiedy mamy do czynienia z artefaktami wykonanymi z różnych materiałów, w tym wypadku z drewna i metalu - mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji.

- Mamy nadzieję, że znajdziemy znaki rusznikarskie, które pozwolą określić dokładnie nie tylko wiek eksponatów, lecz także miejsce powstania. Już teraz możemy stwierdzić, że zbiór robi wrażenie, a po renowacji będzie naprawdę piękny. Docelowo obiekty mają trafić do Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM, który ma już w zbiorach broń z innych wraków badanych przez gdańską placówkę. Odnaleziona kilka dni temu broń to kolejne ciekawe znalezisko, z którym w ostatnim czasie mają do czynienia specjaliści z NMM. Wiosną przebadali oni wrak Szklanego, będącego prawdopodobnie pozostałością statku handlowego z II połowy XVII w., zaś w ub. r. spenetrowali szczątki Portowca, jednostki zbudowanej zapewne w pierwszym dziesięcioleciu XIX w., z którego pozyskano m.in. fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne, narzędzia ciesielskie oraz fragmenty glinianych fajeczek.

Marek Adamkowicz (aip)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto