Skoki narciarskie - Małysz drugi w Kuopio!

Podium w Kuopio : Małysz (I), Ammann (II), Jacobsen (III).
Nie było niespodzianki podczas dzisiejszego konkursu na skoczni HS-127 w Kuopio. Zaliczany do klasyfikacji generalnej PŚ i klasyfikacji Turnieju Nordyckiego konkurs skoków narciarskich wygrał rewelacyjny Simon Ammann. Drugi był Adam Małysz.

W pierwszej serii dzisiejszych zawodów klasą dla siebie był Harry Potter ze Szwajcarii, który skoczył na odległość 128,5 metrów i zdecydowanie prowadził w konkursie. Drugą pozycje zajmował Orzeł z Wisły lądując na 123. metrze. Trzecią pozycję na podium po pierwszym skoku zajmował Norweg Anders Jacobsen.

Wicelider PŚ Gregor Schlierenzauer w pierwszej serii skoczył tylko 116 metrów i zajmował pozycję poza pierwszą dziesiątką.

Z pozostałej trójki polskich skoczków dwóch zdołała awansować do serii finałowej. Byli to Kamil Stoch i Łukasz Rutkowski. Pierwszy skoczył 104m , drugi 106,5m. Trzeciemu z naszych kadrowiczów Stefanowi Huli po bardzo słabym skoku na odległość zaledwie 97,5m nie udało się uzyskać awansu do najlepszej trzydziestki, ostatecznie zajął odległe 47. miejsce.

Druga seria konkursu to kolejny bardzo dobry skok Ammanna - 126 m, który zapewnił mu kolejną wygraną w piątym kolejnym konkursie w skokach, wliczając w to igrzyska olimpijskie. Małysz w drugim swoim skoku lądował na 123,5 m i utrzymał drugie miejsce na podium tuż za Szwajcarem. Trzecie miejsce na pudle zajął Jacobsen, który przegrał z naszym mistrzem tylko 0,2 pkt, za sprawą bardzo dalekiego drugiego skoku na odległość 126,5.m. Czwarte miejsce zajął dzisiaj Austriak Andreas Kofler.

Bardzo słabo w drugiej serii zaprezentował się walczący o kryształową kule Schlierenzauer. Austriak lądował tylko na 113. metrze zajmując ostatecznie dopiero 11. miejsce w konkursie, definitywnie tracąc tym samym szanse na wyprzedzanie Ammanna.

Pozostali polscy skoczkowie podczas swoich drugich skoków zaprezentowali się na miarę swojej obecnej formy. Stoch skoczył 113m i ostatecznie zajął 21. miejsce. Rutkowski zaliczył jeszcze słabszą próbę -101,5 m i spadł na 30. miejsce.

Po dzisiejszym konkursie do zakończenia rywalizacji w Pucharze Świata pozostały dwa konkursy. Simon Ammann ma 183 punkty przewagi nad Schlierenzauerem i jest prawie pewien zdobycia Kryształowej Kuli. Na trzecim miejscu w PŚ jest Austriak Thomas Morgenstern. Adam Małysz jest nadal na szóstej pozycji, ale traci już tylko 13 punktów do Austriaka Wolfganga Loitza.

W klasyfikacji Pucharu Nordyckiego prowadzi Ammann, przed Małyszem i Thomasem Morgensternem.

Kolejne pucharowe zawody już w piątek w norweskim Lillehammer.

Źródło: TVP Sport na żywo