Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzynki Pamięci uratują ślady żydowskiej obecności w Warszawie

Marcin Łobodowski
Marcin Łobodowski
Materiały promocyjne.
Dzieje Warszawy są nieodzownie związane z losem Żydów. Epizody żydowskiej historii przeplatają się z historią wielu rodzin, są częścią polskich miast, miasteczek i wsi. Właśnie te wspomnienia chcą rozbudzić twórcy akcji Skrzynki Pamięci.

To pierwsza inicjatywa tego typu. Na dwa tygodnie - od 20 sierpnia do 3 września w sześciu miejscach w Warszawie pojawią się skrzynki podobne do urn wyborczych. To właśnie do nich będzie można wrzucać zdjęcia, kserokopie i kartki ze wspomnieniami zawierającymi wątki żydowskie. Ale nie tylko - organizatorzy liczą na wszelkie nowe materiały, które mogą stanowić pamiątkę obecności Żydów w stolicy.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie formy, na każdą informację jaką jest w stanie pomieścić skrzynka. Mogą to być nie tylko zdjęcia i spisane opowieści, ale także nośniki cyfrowe, płyty czy skany. Zależy nam także na kontaktach, numerach telefonów osób, które chcą opowiedzieć o swoich wspomnieniach. Postaramy się sprawdzić każdy kontakt - zaznacza Aleksandra Karkowska, która opiekuje się projektem.

Skrzynki mają być sposobem na ocalenie pamięci o Żydach ze stolicy. Mają skłonić do refleksji, zachęcić do przejrzenia starych fotografii i pamiątek. Mogą być także impulsem do głębszego poznania historii własnej rodziny. Często słuchamy opowieści starszych, dla których Żydzi byli przyjaciółmi, sąsiadami lub znajomymi ze szkolnej ławki. Mimo trudnej historii naszego kraju, nie powinniśmy zapominać o tym dziedzictwie.

- Chcemy przede wszystkim pomóc w rozbudzeniu wspomnień z Warszawy czasów przedwojennych i wojennych. Przypomnieć o wielokulturowym charakterze stolicy. Miasto kryje bardzo wiele pięknych historii, także tych z wątkami żydowskimi. Warto byłoby je poznać. Stare zdjęcia mają niesamowitą wartość - dodaje Aleksandra Karkowska.

Fotografie i opowieści zebrane w ramach akcji powiększą zasoby portalu Kadysz dla nieobecnych (www.kadysz.pl), który działa przy fundacji Shalom. Kadysz to portal poświęcony historii i kulturze Żydów polskich. Gromadzi setki fotografii, opowieści i dokumentów tworzących panoramę żydowskiego życia na ziemiach polskich. To tutaj Żydzi z całego świata mogą odnaleźć swoich krewnych i znajomych. Wielu z nich poznaje tajemnice swoich rodzin albo zgłębia historię kraju, w którym się urodzili. Pokazanie zebranych materiałów za pośrednictwem portalu internetowego to nie tylko znaczne ułatwienie dla zainteresowanych, ale także ukłon w stronę młodego pokolenia, które powinno zachować historię w swojej pamięci. Akcję promuje także profil na Facebooku. Być może ilość zebranych materiałów pozwoli na zorganizowanie wystawy i utworzenie projektu edukacyjnego.

Skrzynki będzie można znaleźć w Teatrze Żydowskim przy Placu Grzybowskim, w Austriackim Forum Kultury na Próżnej, w Centrum Kultury Jidysz na Andersa, w Klubie Zwiąż Mnie, Kinie Iluzjon oraz w Klubokawiarni na Wileńskiej. Organizatorzy nie wykluczają, że po zakończeniu akcji skrzynki trafią także do innych miast Polski. Zależy to jednak od powodzenia akcji w samej Warszawie.

Skrzynki Pamięci to tylko jeden z wielu projektów towarzyszących ósmej edycji festiwalu Warszawa Singera. Na obu brzegach Wisły zaplanowane są liczne atrakcje. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość spotkania z kulturą jidysz przez koncerty, spektakle teatralne, wystawy, wizualizacje, instalacje artystyczne, warsztaty taneczne i kulinarne, spotkania autorskie, pokazy filmów i spacery po Warszawie śladami kultury żydowskiej.

Podczas tegorocznej edycji po repertuar żydowski sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim KROKE w Teatrze Żydowskim. Na ulicy Próżnej oraz Placu Grzybowskim po raz kolejny pojawią się żydowskie kawiarnie oraz winiarnie. Organizatorem festiwalu jest fundacja Shalom. Więcej informacji na stronie internetowej www.festiwalsingera.pl.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto