Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk. Szlifowanie młodych talentów

Redakcja
zaproszenie
zaproszenie Adam K. Podgórski
- Pomagamy młodym ludziom uwierzyć w siebie – powiedział Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej, inaugurując finał „Śląskich Talentów 2010 - Nagrody im. Karola Goduli”.

Galę finałową otworzył mini-recital flecistki Aleksandry Sarek i gitarzysty Daniela Chmiela z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Wśród honorowych gości, oprócz prezydenta miasta, pojawili się: Jarosław Kania, przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi, Kazimierz Myszur, dyrektor Biura Poselskiego Grzegorza Tobiszowskiego, Andrzej Klasik, rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli i Adam Radosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.

- Na pomysł konkursu wyszukującego i promującego bardzo młodych utalentowanych ludzi, mieszkających lub urodzonych na Śląsku, jak najszerzej pojętym, zrodził się w Towarzystwie im. Karola Goduli - informuje organizator, Krystian Gałuszka, na co dzień dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Od dwu edycji realizujemy konkursy oraz uroczystość finałową siłami biblioteki.

- Odzew jest coraz silniejszy - uzupełnia Jerzy Szczerbiński, zastępca dyrektora, koordynator „Śląskich Talentów 2010”. - W tegorocznej, VIII edycji, kapituła rozpatrzyła aż 42 wnioski, w tym większość, bo 26, w kategorii kultura. Konkurencja jest więc mocna, bo wszyscy kandydaci w istocie mają na swym koncie osiągnięcia ponadprzeciętne.

W kategorii „Kultura” jednomyślne uznanie kapituły zyskała Weronika Dziadek, czternastoletnia skrzypaczka z Katowic, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego. Naukę gry na skrzypcach pobiera u profesora Wiesława Kwaśnego z Akademii Muzycznej w Krakowie. Swobodnie realizuje materiał z zakresu wyższej szkoły muzycznej. Jest laureatką konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Odebrała mnóstwo nagród specjalnych za indywidualność muzyczną. Jako największa osobowość muzyczna w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Szkół Muzycznych I im. Grażyny Bacewicz, dwukrotna zdobywczyni Grand Prix, otrzymała skrzypce lutnicze z pracowni „Krzysztof Mróz”. Zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Usti nad Orlici (Republika Czeska, 2009), I miejsce w XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Talents Europe” (Dolny Kubin, Słowacja, 2007), I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn, 2010). Jej talent zyskał promocję w postaci stypendium: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Fundusz na Rzecz Dzieci, Stypendium „Stringtime” (Niemcy, 2007 i 2008); nagród specjalnych prezydenta Miasta Katowice (2006 i 2008) oraz tytułu „Talent województwa śląskiego” na V Festiwalu Talentów i Niezwykłych Umiejętności Dzieci i Młodzieży Województwa Śląskiego Uwaga Talent (Katowice 2008).

W kategorii „Nauka” główny splendor przypadł Kindze Stecule, dziewiętnastolatce z Bytomia, wykazującej wybitne uzdolnienia matematyczne i w grach logicznych. Od wielu lat jest finalistką i laureatką konkursów matematycznych i pokrewnych, na arenie szkolnej, miejskiej, wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej. Zdobyła I miejsce podczas III Święta Liczby Pi, w konkursie „Pi razy my” w 2009 roku oraz II miejsce w konkursie „Łamigłówki matematyczne”, organizowanym z okazji obchodów IV Święta Liczby Pi. W roku 2009 była finalistką XXXI Regionalnego Konkursu Matematycznego „Rozkosze Łamania Głowy” oraz zajęła I miejsce w Bytomiu w Matematycznych Mistrzostwach Polski „Kwadratura koła”. W 2008 roku została laureatką Konkursu Wiedzy o Astronautyce z okazji 50-lecia NASA. W 2008 roku zdobyła II i III miejsce w V Otwartych Mistrzostwach Szkół w Scrabble. Była finalistką Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych we Wrocławiu w 2009 r. Zajęła II miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu w konkursie równoległym.

W kategorii „Przedsiębiorczość” dostrzeżono Młodzieżowe Mini-przedsiębiorstwo „Glassshop” w składzie: Michalina Lenarcik, Aleksandra Nochowicz, Renata Wojnicka, Katarzyna Nierobisz, Piotr Gromadzki, Magdalena Migała, Bożena Lubosik, Anna Dębska, Aleksandra Lis. Wszyscy mają po 19 lat, działają w I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu, realizując program Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Głównym celem firmy jest produkcja i sprzedaż wyrobów dekoracyjnych ze szkła. Wspólnicy wykazują pomysłowość, kreatywność i szczególną cechę, określaną jako odpowiedzialny biznes czyli nastawienie prospołeczne i proekologiczna. Witraże, biżuteria i innego rodzaju wyroby, wykonywane profesjonalnie przez utalentowane plastycznie uczennice, cieszą się dużą popularnością. Zostały wyróżnione przez ogólnopolską komisję, której decyzją przedstawicielki Glassshop reprezentowały Polskę podczas Międzynarodowych Targów Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Bodo w Norwegii. Uczestniczki popisały się bogatą wiedzą z zakresu zarządzania i marketingu (konkurs odbywał się w języku angielskim), co w rezultacie zaowocowało II miejscem w konkursie międzynarodowym „YA-YE Trade Fair 2009”. Nieprzeciętną wiedzą ekonomiczną i znajomością zarządzania wykazały się podczas egzaminu w Cambridge, uzyskując certyfikaty tej uczelni z bardzo dobrymi wynikami.
W dziedzinie „Sport” triumfował dziewiętnastolatek Dawid Kareciński, rudzianin, młody, ambitny zapaśnik stylu klasycznego, zawodnik klubu sportowego Pogoń Ruda Śląska.
Jego trenerem jest mgr Piotr Topolski - trener II klasy. Dawid jest uczniem trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu. Jego dotychczasowe największe sukcesy, to: dwukrotne wicemistrzostwo Europy (2007, 2008), trzykrotne mistrzostwo Polski kadetów (2006, 2007 i 2008), I miejsce w Międzynarodowym Turnieju FILA Seniorów (Francja 2010), I miejsce w Pucharze Polski Seniorów (2010), I miejsce w Super Gali Zapaśniczej Seniorów (2009), II miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorów (2009). Był też uczestnikiem Mistrzostw Świata Juniorów w 2009 roku. Dawid Kareciński jest już członkiem kadry narodowej juniorów i seniorów, posiada klasę sportową mistrzostwa międzynarodowego. Objęty został programem „ Talent Sportowy”, w związku z czym stał się polską nadzieją olimpijską
na Londyn 2012.

Końcowym akcentem części oficjalnej akademii był krótki popis solowy laureatki - Weroniki Dziadek, która kunsztownie wykonała „Fantazję nr 3, część 1”. Georga Philippa Telemanna. W części artystycznej popisywał sie kwartet skrzypcowy Akademos w repertuarze złożonym z utworów Jana Sebastiana Bacha (Aria na strunie G), Józef Haydna (Serenada z Kwartetu F-dur) i Edwarda Griega (Kwartet smyczkowy g-moll op. 27.).

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto