Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Śląskie Davos”: Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Redakcja
Jednym z ciekawszych wydarzeń wczorajszych obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego była konferencja na temat polskiej prezydencji w Radzie UE.

Odbyła się w sali multimedialnej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Nosiła dokładny tytuł: Przesłanki polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstwa Wschodniego.

Powitania uczestników i otwarcia konferencji dokonał Tadeusz Donocik, prezes RIG w Katowicach, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, przywołując słowa Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wypowiedziane na inauguracji kongresu, o konieczności „przywrócenia wiary w Unie Europejską”.

Referat wprowadzający wygłosił Maciej Szponar, podsekretarz stanu ds. prawnych i traktatowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wyjaśnił, że prezydencja Polski oznacza nie tylko przewodniczenie Radzie UE, ale i około 300 innym formacjom unijnym. Stąd najważniejszym, choć nie wymienianym publicznie priorytetem prezydencji, jest pokazanie sprawności administracji państwa polskiego w moderowaniu dyskusji i uzgadnianiu wspólnych stanowisk państw członkowskich. Nawet stanowisk w sprawach, które nie są przez Polskę akceptowane.
Zagadnieniami, uważanymi przez Polskę za priorytetowe są: źródła wzrostu gospodarczego UE; bezpieczeństwo europejskie i Europa otwarta. Najważniejszymi kwestiami gospodarczymi będą natomiast: wzmocnienie rynku wewnętrznego, rozwój rynku cyfrowego (usługi i handel one-line), oraz konstruowanie podstaw budżetu unijnego na lata 2013 – 2020.

Europosłanka Małgorzata Handzlik, wypowiadając się na temat rangi i zadań polskiej prezydencji podkreśliła, że jej najważniejszym przesłaniem pozostanie poszukiwanie wspólnego stanowiska, gdy chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, partnerstwo wschodnie i wspólny budżet. Wielkim sprawdzianem dla Polski będzie uwzględnianie zmian wynikającej z wydarzeń politycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, bardziej szczegółowo przedstawił zagadnienia rynku wewnętrznego oraz wzmocnienia zewnętrznej polityku energetycznej UE.

Następnie przebiegła dyskusja plenarna, w której uczestniczyli: Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim, Marian Krzaklewski – z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Jozef Oleksy prezez Rady Ministrów RP w latach 1995-1996 i Marjan Šetinc – ambasador Republiki Słowenii w Polsce.

Po przerwie uczestnicy konferencji zajęli się rolą Partnerstwa Wschodniego w polityce zewnętrznej Unii Europejskiej. Moderatorem tego panelu był Tadeusz Donocik.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto